Verbena – jak ji pěstovat

Zahrada

Přidal janapk, dne 27. 07. 2016,  0x


Verbena neboli sporýš je jednou z nejoblíbenějších květin pěstovaných v truhlících na balkoně. Tato rostlina původem z Ameriky je u nás každé jaro k dostání v mnoha barevných mutacích a to buď převislá nebo vzhůru rostoucí. Zvlášť převislé formy dekorují v létě naše balkony pestrobarevnou záplavou květů.

Miluje slunce a vodu

Verbeny patří k rostlinám, které mají rády přímé slunce, klidně mohou být i na oknech a balkonech orientovanými na jih. Na stinných místech kvete málo nebo vůbec. Musíme hlavně pamatovat na dostatečnou zálivku, vhodné je její pěstování v samozavlažovacích nádobách. Zemina rozhodně nesmí vyschnout na déle než dva dny.

Po výsadbě do truhlíku jim zaštípneme polovinu výhonků, aby se rozkošatěly. Poté zaštípneme i zbylé výhony. Tak si zajistíme, že budou opravdu rozvětvené s množstvím květů.

Rostlinky budou mnohem lépe prospívat s pravidelným přihnojováním. Už dva týdny po vysazení přidáme do vody na zalévání tekuté hnojivo pro balkonové květiny a po celou dobu vegetace přihnojujeme v dvoutýdenních intervalech. Odmění se nám bohatými květy.

Přezimování nebo vlastní sazenice

Pokud si chcete verbeny namnožit sami nebo se obáváte, že příští rok neseženete právě tu vaši letošní barevnou kombinaci, můžete si připravit řízky nebo verbeny zazimovat.

Jestliže chcete uchovat stávající rostliny na příští rok, na podzim je zkraťte asi na polovinu a postavte na světlé místo, kde bude teplota kolem 10°C. Je ale potřeba je pravidelně zalévat, kořeny potřebují stálou vlhkost. Na jaře pak rostliny zkrátíte asi na 5 cm a postavíte na teplejší místo.

Stonkové řízky z verbeny si připravujeme koncem léta (srpen, září). Asi 5 cm dlouhé řízky píchneme do substrátu vhodného k množení a necháme je zakořenit. Je vhodné, když má každá rostlina svoji nádobu, proto řízky vysazujte do květináčků samostatně. V žádném případě je nepřihnojujte. Nedostatek živin je donutí vytvořit si silnější kořínky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.