Vánoční hvězda a její pěstování
Přidal katerinadoul, dne 5. 05. 2016, 0x
Věděli jste, že vánoční hvězda pochází původně až z dalekého Mexika? V našich domácnostech se objevuje zejména v prosinci, a to v souvislosti s vánočními svátky. Pokud se však budete o vánoční hvězdu starat, vydrží vám i roky a vy tak nebudete muset každý rok kupovat novou. Navíc se jedná o krásnou dekorativní rostlinku, která vám může dělat radost celý rok.
Co obnáší pěstování vánoční hvězdy
Abyste měli o co pečovat, je třeba dát si dobrý pozor již při samotném výběru vánoční hvězdy. Vánoční hvězdu je možné pořídit si hned v několika různých odstínech. Rostlinka může obsahovat buď pouze jeden stonek, ale stejně tak se může jednat o krásně košatou rostlinu.
Vánoční hvězda by měla mít listy rovnoměrně vybarvené. Rovněž by neměly obsahovat nejrůznější skvrny nebo zaschlé konečky listů. Důležité je také podívat se na substrát, který by neměl být příliš mokrý, jinak by hrozilo uhnívání kořenů, ale také ani moc suchý.
Vybrali jste si vánoční hvězdu a chystáte se ji odnést domů? Pak si ji vždy nechte důkladně zabalit. Teplotní výkyvy vánoční hvězdě nesvědčí. Jestliže jedete autem, tak to nepřehánějte s klimatizací ani topením. Prudké teplotní změny by mohly způsobit opadání listů.
Vánoční hvězdě vyhovuje místo, kde je dostatek světla. Dejte si však pozor, aby rostlinka nebyla vystavena přímým slunečním paprskům. Stejně tak jí nesvědčí průvan. Ideální teplota pro pěstování vánoční hvězdy je 20 °C a 26 °C. A protože doma je vánoční hvězda někdy taktéž umístěna v těsné blízkosti topení, je vhodné ji postavit na misku s oblázky, které je dobré udržovat stále vlhké. Rostlině tak nebude hrozit vysušení. Kromě pravidelné zálivky rostlince přijde vhod, když ji sem tam porosíte. Pamatujte však, že vánoční hvězda by se měla zalévat pouze odstátou a vlažnou vodou.
V době kvetení, které trvá přibližně pět až dvanáct dnů, je na místě rostlinku přihnojovat. Do pravidelné zálivky můžete jednou za dva týdny přidat hnojivo na kvetoucí pokojové rostliny, které jí dodá potřebné živiny.
Jak zazimovat vánoční hvězdu
Jakmile hvězda odkvete a začnou z ní opadávat i červené listy, je správný čas přemístit rostlinku na chladnější místo, kde se nejnižší teplota pohybuje kolem 15 °C. Zároveň během této doby omezte zálivku. Začátkem jara vánoční hvězdu pořádně zkraťte. U větších rostlinek se nemusíte bát krátit i o více než deset centimetrů. Poté rostlinku přesaďte a vraťte do místnosti, kde byla většinu roku. Rostlinu můžete opět začít zalévat. Těsně před tím, než začne vánoční hvězda kvést, je na řadě opět přihnojování za pomocí hnojiva pro kvetoucí rostliny. Rostlinka tak zesílí. Jestliže máte balkon nebo zahrádku, od května můžete vánoční hvězdu přemístit i tam. Vydrží zde až do babího léta. Od pozdního podzimu do zimy pak nastává období jejich kvetení. Zajímavostí je, že květy tohoto pryšce nemají vůbec žádnou vůni.
V tomto období si taktéž můžete připravit řízky pro množení vánoční hvězdy. Od dubna do května si z vánoční hvězdy ustřihněte malé větvičky. Abyste zastavili vytékání mléka, ponořte je přibližně na jednu hodinu do vody. Dejte si dobrý pozor, abyste se tímto mlékem nepotřísnili. Vánoční hvězda je jedovatou rostlinou, a v případě potřísnění jejím mlékem může dojít k nepříjemnému podráždění pokožky. V případě, že k tomu dojde, je nezbytné postižené místo okamžitě omýt vodou.
Jakmile zastavíte vytékání mléka, můžete je ihned zasadit do vlhkého substrátu. Vánoční hvězda není na půdu nikterak náročná, a proto jí bohatě postačí běžný substrát pro pokojové rostliny, který je smíchaný s pískem v poměru 2:1. Zasazené větvičky ještě překryjte na několik týdnů igelitem. Lépe tak zakoření.
Připravte vánoční hvězdu na Vánoce
Zajímavostí je, že vánoční hvězda potřebuje k tomu, aby opět vykvetla a vytvořily se jí krásně barevné listy, střídání krátkých dnů a dlouhých nocí. Proto pokud se chcete na Vánoce radovat z nádherně zbarvené rostlinky, každý večer ji zakryjte papírovým pytlíkem tak, aby byla v naprosté tmě alespoň po dobu dvanácti až čtrnácti hodin. Ideální je zakrývat vánoční hvězdu vždy ve stejný čas. Nejvíce jí vyhovuje období mezi pátou odpolední a osmou hodinou ranní. Tento postup je nutné opakovat každý večer po dobu alespoň dvou měsíců. Na Vánoce se vám tak vánoční hvězda ukáže v celé své kráse. Další možností, která se nabízí, je přemístění vánoční hvězdy do zatemněné místnosti. Tato rostlinka však nemá příliš v láce změny, a proto neustálé přendávání z místa na místo jí vůbec nesvědčí.
Jestliže máte doma vánočních hvězd více, můžete si jejich kvetení a zbarvování listů naplánovat postupně. To, kdy budou vánoční hvězdy nejkrásnější, můžete upravit podle toho, kdy jim dopřejete krátké dny a dlouhé noci.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.