Sundaville – návod k pěstování
Přidal janapk, dne 26. 05. 2016, 0x
Exotická vytrvalá rostlina mandevilla sundaville je krásná popínavá květina, kterou si možná pamatujete z dovolené na jihu Evropy.
S lesklými zelenými až 20 cm velkými listy a červenými, růžovými, bílými i žlutými zvonkovitými květy dosahujících průměru 5 – 10 cm se pne po podpoře do výšky až tří metrů a upoutá pozornost každého, kdo prochází kolem ní.
Vzhledem k tomu, že se dá sehnat už i v našich zahradnictvích a prodejnách květin a díky své kráse, zaujala své místo na balkónech mnoha z nás. Její pěstování totiž vůbec není náročné a při správném zacházení vás bude svými květy těšit až do podzimu.
Jak si vybrat sundaville v obchodě
Nejlepší čas na nákup sundaville je jaro. Předpěstované květiny se k nám dováží převážně z Holandska a Německa. Než ji zaplatíte a odnesete si ji domu, zkontrolujte, jestli převoz přežila bez poškození. Vyberte si rostlinku, která má lístky rovnoměrně na stonku, nesmí být nažloutlé nebo suché. Měla by být zalitá, ale nepřelitá. Nevadí, pokud má již poupata nebo už je rozkvetlá, jestliže jsou v květináči opadané květy, je to špatné, květina byla špatně ošetřována. Rozhodně také zkontrolujte, jestli není napadena nějakými škůdci.
Jak pečovat o sundaville
Mandevilla potřebuje pro zdárný růst dostatek místa pro kořeny a pravidelné přihnojování. Poté, co se vám aklimatizuje doma na světlém místě, ji přesaďte do větší nádoby s drenáží, v níž máte zapíchnutou i tyčku, která představuje budoucí oporu pro popínání. Můžete ji ale pěstovat jako keřík, nebo převislou rostlinu. V takovém případě ji pravidelně zaštipujte.
Použijte substrát pro balkonové květiny nebo si připravte směs ze tří dílů rašeliny a jednoho dílu pařeništní zeminy. Pokud je to nutné, zastřihněte ji.
Na balkon nebo na terasu ji umístěte v létě, zvolte pro ni závětrné místo, kde je dostatek světla, ne však přímé sluneční paprsky. Po celou vegetační dobu ji přihnojujte tekutými hnojivy pro balkonové rostliny nebo hnojivem obsahujícím fosfor.
Jednodušší péče o sundaville je, jestliže ji přesadíme do velkého hlubšího samozavlažovacího květináče. Kořeny tak mají možnost stále přijímat vláhu i živiny, rostlina rychleji kvete a bohatě kvete.
Pokud se přes veškerou péči stane, že květina neroste nebo má jen málo květů, zkuste ji přesadit do větší nádoby a přihnojit. Může se to stát i v případě velkých veder, květina ho sice snáší, nasazuje ale méně květů a po dobu horka i méně roste. Po návratu do běžných podmínek se vše upraví. Sundaville krátkodobě snese i sucho.
Na podzim květinu přestěhujte do místnosti. Zde může jako běžná pokojová rostlina přezimovat. Je vhodné ji ale častěji rosit, aby měla dostatečnou vzdušnou vlhkost. Druhou variantou je vegetační klid. V takovém případě ji dejte do místnosti, kde je chladněji (skleník, chodba, nevytápěná místnost). Postupně jí omezujte zálivku, zalévejte jen, když má listy svěšené. Kontrolujte, že kořeny nejsou stále ve vodě, v chladu by mohly uhnívat. Nevadí, jestli jí opadají listy.
Na jaře sundaville radikálně zastřihněte, jen se varujte kontaminace latexem, který květina roní. Je jedovatý.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.