Rustikální kuchyně fotogalerie inspirace

Kuchyně

Přidal petra-v, dne 22. 09. 2016,  0x


Vybaví se vám vzpomínka na zámeckou kuchyň z dávného výletu, jen kámen a dřevo a pánve zavěšené nad pracovním stolem. Přestože jsou vybavené nejmodernějšími spotřebiči, v těchto kuchyních na vás dýchne minulost.

Pokud máte štěstí a rekonstruujete dům, kde jsou zachovány původní prvky, jako kamenem obložené otevřené ohniště s komínem, stará pec, masivní stůl s lety opotřebovanou pracovní deskou, různé kredence a jiný kuchyňský nábytek, rozhodně se jich nezbavujte. Citlivě zrenovované doladí celkovou atmosféru vaší staronové kuchyně.

Rustikální kuchyně vedle kamene snesou i stěny s obnaženými cihlami – prostě oklepejte omítku. Jestli se chystáte pořídit si ji v panelovém domě nebo v domě, který je stavěný z tvárnic, lze kámen či cihly nahradit obklady ze štípaného kamene, břidlice či terakotovými kachlíky.

Zvláštní pozornost si zaslouží okna. I když nemáte možnost zachovat atypická okna či okénka, můžete vybírat z široké nabídky netradičních oken a to nejen co do barevnosti, ale i tvarů a provedení. Pro tento typ kuchyně jsou ale rozhodně vhodnější okna dřevěná, nikoli plastová.

Stejně tak je to i s výběrem nábytku, nejhezčí  je z masivního dřeva. Můžeme ho nechat s přirozeným vzhledem, hodí se i natřené. Vhodnými barvami jsou champagne nebo světle zelená mint připomínající Provence, smetanově bílá barva kuchyně ze staré Anglie, stejně jako celá škála odstínů hnědé.

Do rustikální kuchyně patří zásuvky a šuplíčky všech tvarů a velikostí. Také prosklené skříňky na porcelán a mnoho polic. Nad pracovním stolem vynikne kovová konstrukce na řetězech s háky pro zavěšení litinového nebo měděného nádobí, svazků sušených bylinek, stejně tak i cibule nebo česneku. Někdo dává před pánvemi přednost džbánům a konvicím, v každém případě pečlivě vycíděné staré nádoby jsou nádhernou dekorací pro kuchyně ve starém stylu.

Dekorace a doplňky vybírejte citlivě. Košíky a ošatky z proutí, tradiční malovaná keramika, kameninové misky a džbánky, ručně háčkované záclonky, nebo kostičkované závěsy v oknech a podsedáky na židlích, to všechno podtrhuje atmosféru a evokuje doby dávno minulé. Na skříňky použijeme patinované mosazné nebo železné kování, také další kuchyňské kovové doplňky s patinou (stojánek na ubrousky, držák lahve na víno) ozvláštní interiér.

V neposlední řadě je důležité zvolit vhodné svítidlo. Je pravděpodobné, že do rustikálně vybavené kuchyně budete muset nechat lustry vyrobit na zakázku od šikovného řemeslníka, nebo pečlivě vybírat ve stávající nabídce takové kousky, které nenaruší celkovou koncepci. Dají se použít různé typy lucerniček, lustry zavěšené na kovových řetězech s patinou. Možná budete mít štěstí a něco vhodného najdete na půdě či ve starožitnostech.

Pokud budete k zařízení kuchyně v rustikálním duchu přistupovat opatrně, máte naději, že vytvoříte skutečně originální prostor ve vašem domě, který budou vaši hosté obdivovat.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.