Purpurová barva – jak vypadá a jak ji v bytě používat

Praktické rady

Přidal janapk, dne 12. 08. 2016,  0x


Když Johann Wolfgang Goethe definoval barvu magenta, vyjádřil názor, že barevné spektrum světla procházejícího skleněným hranolem (známé například jako duha), je nutné rozšířit ještě o jednu – na osm.

Do té doby se duhové spektrum skládalo z červené, oranžové, žluté, zelené, tyrkysové, modré a fialové a vyjadřovalo se lineárně. Přidáním magenty – dnes známé jako purpurová neboli nachová barva – se celé spektrum uzavřelo do kruhu o barvu ležící mezi první červenou a poslední fialovou.

Definice purpurové barvy

Definici složení purpurové barvy jsou dva díly červené barvy a jeden díl modré. Lépe pochopitelná je na barevném kruhu, který pracuje i s terciárními barvami, kde je určena jako červenofialová. Právě fakt, že patří mezi terciární barvy, způsobuje, že purpurovou barvu každý vnímáme individuálně.

Všichni bezpečně rozlišíme základní (primární) barvy: červenou, žlutou a modrou, dokážeme celkem dobře rozlišit barvy odvozené (sekundární): zelenou, oranžovou a fialovou, které jsou barvami sekundárními, ale těžko určujeme hranici mezi modrou, tyrkysovou a zelenou, nebo kde na stupnici mezi modrofialovou, fialovou a červenofialovou (což je purpur) se nachází lila, levandulová nebo fuchsiová? Tam už hraje roli náš individuální barvocit, terciární barvy vidíme každý po svém.

Královský purpur – s čím ho kombinovat

V našich zemích se purpurové barvě říká také nachová a je barvou majestátní - královskou. Je plná energie, vitality a motivace, je vzrušující, přitom uvolňuje napětí. Není ale tak agresivní jako základní červená, ani chladná jako fialová. Je barvou důstojnou a elegantní a v interiérech je hodně oblíbená.

Pokud ji použijeme v místnosti, dá se předpokládat, že bude interiéru dominovat. Proto je dobré ji kombinovat s odstíny, které ji vhodně doplní, ale nebudou se s ní přebíjet. Velmi dobře se hodí k neutrálním barvám bílé, šedé a černé, pokud chceme pokoj ještě víc proteplit, doplníme ji smetanovou či béžovou. Může ji použít i tzv. „tón v tónu“ nebo s barvami příbuznými, v tomto případě s modrou, dalšími odstíny fialové, červenou a růžovou.

Purpur v interiéru

Pokud chcete vytvořit hřejivou intimní atmosféru, je nachová neboli purpurová barva přesně to pravé. Zároveň ji můžeme použít v relaxačních prostorech, protože nás příjemně uvolní. Její použití je tedy rozhodně vhodné v ložnici, v obývacím pokoji i jídelně, kde se scházíme ke společným rodinným večeřím.

Není nutné ji aplikovat přímo na stěny, určitě nás příjemně naladí i v podobě závěsů, povlečení nebo na jiných bytových textiliích. Také tapeta v nachových tónech může místnost ozvláštnit. Doplňky v purpurové barvě vyniknou proti černé barvě – jestli máte v pokoji černý nábytek, zkuste pokojové rostliny s nachovými květy, kupte si designový budík, mísu nebo svíčky v purpurové barvě.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.