Předzahrádky u rodinných domů - fotogalerie, inspirace

Zahrady fotogalerie

Přidal gardenideas, dne 27. 01. 2021,  0x

Předzahrádky u rodinných domů - fotogalerie, inspirace

S předzahrádkami se u nás, ale i ve světě, setkáme běžně ve městech i na vesnicích. Předzahrádka je v podstatě menší prostor mezi naším domem a veřejným prostorem. Podobně jako v Anglii nebo Holandsku mají předzahrádky i v České republice dlouholetou tradici. U moderních novostaveb se ovšem od předzahrádek pomalu upouští a dává se přednost spíše prostorné zahradě, která obklopuje celý dům. I předzahrádky ovšem mohou vypadat moderně nebo elegantně. Máme pro vás hned několik skvělých tipů!

Předzahrádka měla a má funkci především estetickou, reprezentativní a izolační. Jde o prostor, který návštěvník vidí hned jako první po otevření branky u plotu. V dnešní době často předzahrádky nahrazují parkovací stání, ať už zastřešená či nikoli. I tento prostor lze osázet vhodnými rostlinami a celkově tak zútulnit vstup do domu nebo garáže. To, jak bude vaše předzahrádka ve finále koncipována a upravena, by mělo být dáno tím, kolik péče a času chcete, a především můžete, věnovat.

Než začnete…

Nejjednodušší variantou pro mnohé dnes pracovně vytížené, je zvolit „nízkoúdržbovou“ variantu. Dalšími parametry, podle kterých bychom měli předzahrádku upravovat, je styl domu. Dům i předzahrádka by měly působit jednotně a ladit k sobě. Zhodnotit bychom měli i umístění předzahrádky s požadavky a vlastnostmi rostlin, které máte v plánu vysazovat. V případě, že toužíte po vzrostlých stromech, dobře zhodnoťte jejich budoucí výšku a další rozměry, neboť by vám mohly zasahovat do oken či jakkoli jinak stínit.

Jak vznikly předzahrádky?

Pojďme se podívat, jak se postupem času předzahrádky vyvíjeli. Naši předci předzahrádku využívali spíše prakticky. Zdobili ji záhonky se zeleninou, často se vysazovali léčivé byliny a nechyběl tam ani jeden, nebo dva ovocné stromky. Vždy samozřejmě záleželo na velikosti předzahrádky. Kromě praktické funkce, měla rovněž i tehdy estetickou funkci a vysazované květiny často sloužily jako dekorace v domě nebo při různých událostech.

Využití předzahrádek

Postupem času se poměr užitečnosti a estetiky zahrádky před domem proměnil a až na výjimky praktická část úplně vymizela. Předzahrádky se staly záležitostí okrasnou, ale stále ještě náročnou a vyžadující určitou péči. Lidé začali na předzahrádky umisťovat nejrůznější dekorace v podobě trpaslíků, ptáčků, žabiček a mnoha dalších. Mnohdy tak zahrádky působily až kýčovitě a přeplácaně. V posledních letech se ovšem přechází na předzahrádky okrasné s co nejmenší potřebnou péčí. Je to dáno pracovní vytížeností a také množstvím koníčků, které většina z nás má, a tak na pravidelnou péči o předzahrádku nezbývá čas ani energie. Dekorace jsou zároveň vybírány spíše jemné a minimalistické.

Orientace předzahrádek

Pokud stavíte dům, můžete si částečně pohrát s jeho dispozicí. Zatímco na jižní stranu spíše umisťujeme obývací pokoj či ložnice, aby v nich bylo dostatek světla po celý den, a zároveň se tyto místnosti i lépe prohřály, vstupní dveře společně s předzahrádkou jsou často orientované směrem na sever. A právě orientace na světovou stranu hraje velkou roli v tom, jakým rostlinám byste měli dát při plánování zahrádky přednost. 

Předzahrádka na severní straně

Pokud máme předzahrádku orientovanou na sever, musíme vybírat z rostlin a keřů, které se umí vyrovnat se stínem nebo polostínem. Mezi takové rostliny patří například břečťan, hortenzie, rododendrony nebo funkie. Zaměřit se můžeme i na lesní květiny, jako jsou sněženky či sasanky. 

Jižní předzahrádka

Jižní strana je zalitá sluncem a můžeme tam vysazovat jen rostlin, kterým toto klima vyhovuje. Mezi takové řadíme například růže, rozchodníky, šalvěj nebo okrasné trávy. Nesmíme zapomenout také na krásné a voňavé levandule, které můžeme vysázet podél chodníčku, který vede od ulice až ke vstupním dveřím. 

Návrh předzahrádky

Ať už máme zahrádku na jakoukoli stranu, měli bychom dopředu promyslet, kam a co budeme vysazovat. Přeplácané zahrady nepůsobí dobře a péče o ně je značně náročnější.

Moderní domy

Pokud máme moderní novostavbu, hodí se k domu nejen symetrické uspořádání přesně tvarovaných květin a dřevin, ale velmi si rozumí s travinami nejrůznějších rozměrů a barev. Pečlivě upravené chodníčky a moderní dekorace jen dotvoří ten správný dojem. Můžeme použít různě barevný kačírek, říční štěrk nebo oblázky. Z toho je možné tvořit nejen cestičky, ale i obrazce okolo vysázených rostlin. Pokud máme dostatek místa, můžeme na předzahrádce vybudovat okrasné jezírko, které zdobí rákos, lekníny a další rostliny, které si dobře rozumí s vodou. Případně do jezírka můžete umístit i okrasné rybičky.

Venkovská stavení

Máme-li venkovský romantický dům, budou se hodit spíše luční květiny spolu s bohatými travinami. Nemusíte se navíc obávat ani většího množství rostlin. Předzahrádku můžete doplnit dlažbou z kamene, která působí velmi přirozeně a skvěle se hodí právě k trávě s lučním kvítím. Nic nezkazíte ani růžemi pnoucími se po zdi nebo plotu. Atmosféru klidného místa můžete ještě podtrhnout umístěním dřevěné lavičky - ideálně s patinou - do zákoutí předzahrádky. Kolem se nebojte vysázet i vyšší traviny, které budou ve větru krásně šumět. V romanticky laděné předzahrádce nesmí chybět ani voňavé keře jako hortenzie nebo pivoňky.

Bylinková předzahrádka

Jednou z možností, jak pojmout předzahrádku, je vytvořit z ní bylinkové zákoutí. Bylinky krásně voní, jsou poměrně nenáročné a navíc mají své kouzlo. Jejich další výhodou je samozřejmě i skutečnost, že je denně využijete při přípravě oblíbených pokrmů.

Hledáte inspiraci pro předzahrádku? Máme pro vás na dvě desítky zajímavých řešení, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.

Fotogalerie:


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.