Pěstování rajčat na balkoně
Přidal katerinadoul, dne 6. 05. 2016, 0x
Bydlíte ve městě a o vlastní zahrádce plné čerstvé zeleniny si můžete nechat jen zdát? Nezoufejte! I na malém balkoně se dají vypěstovat skutečné poklady. Dnes se podíváme na to, jak i na balkoně vypěstovat sladká a vitamíny nabitá rajská jablíčka.
Základní pravidla pěstování rajčat na balkoně
Ačkoliv si většina z nás nemůže vybrat, na jakou stranu má orientovaný balkon, rajčátkům vyhovuje světlé a dostatečně slunné místo. Proto je pro jejich pěstování ideální nasměrování na jih, jihozápad nebo západ. Zásadnější však je, aby rajčátka netrpěla přílišnou vlhkostí. Pokud nemáte balkon zastřešený, je nutné zabezpečit, aby na listy rajčat nestékal déšť. Jinak byste zvýšili riziko napadení rajčat houbovými onemocněními. V případě, že máte u bytu lodžii, máte pro pěstování rajčat nejlepší podmínky. Lodžie orientovaná na jih rajčatům poskytuje dostatečné světlo, sucho a v neposlední řadě i závětří.
Jakmile máte jasno, kam rajčátka umístíte, je na řadě výběr vhodného druhu. Dnes jsou na trhu k dostání rajčátka mnoha barev, tvarů, velikostí i chuti. Na balkon nejsou příliš vhodná tyčková rajčata, nicméně i tak můžete vybírat z mnoha variant mini keříčkových rajčátek a cherry rajčat.
V čem balkonová rajčata pěstovat?
Výběr vhodné odrůdy souvisí i s tím, v jaké nádobě chcete rajčata pěstovat. V případě, že byste přece jen sáhli po tyčkových rajčatech, pamatujte, že na rozdíl od keříčkových rajčat potřebují prostorný a dostatečně hluboký truhlík či jinou nádobu. Jestliže si chcete ušetřit práci, zvláště během horkých letních dnů, můžete využít i samozavlažovací truhlíky. Tyto truhlíky jsou vhodné hlavně především pro osoby, které často cestují nebo tráví víkendy mimo byt. Ať už zvolíte pro pěstování rajčat truhlík, košík nebo jinou nádobu, zkontrolujte, zda je opatřena drenážním otvorem.
Rajčata ke svému růstu vyžadují velice kvalitní zeminu, která je bohatá na živiny. Jako základ vám postačí obyčejný zahradnický substrát, který je však dobré promíchat ještě s kvalitním kompostem, a to v poměru 1:1. V případě, že máte k dispozici hnůj nebo posekanou trávu, přidejte ji na samé dno nádoby, do které budete rajčata později sázet. Hnůj nebo tráva mají v truhlíku zahřívací funkci, která napomáhá rychlejšímu růstu rajčat. Substrát by měl taktéž být dostatečně vlhký, nikoliv však přemočený.
Jak pěstovat rajčata?
Při pěstování rajčat máte na výběr dvě možnosti. Buď můžete zvolit vlastnoručně předpěstované sazeničky, koupené sazeničky nebo vysetí semen. Poslední zmíněný způsob je možný za předpokladu, že rajčátka budou umístěna na teplém a slunném místě. Na rozdíl od venkovních záhonů vám tak mohou plodit až do podzimu. Co se týče množství sazeniček, do klasického truhlíku o délce padesát centimetrů se vám vejdou tři sazeničky.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.