Péče a pěstování orchidejí po odkvětu

Zahrada

Přidal janapk, dne 23. 08. 2016,  0x


Orchideje jsou krásné, když kvetou, jak se ale postarat o odkvetlý stvol? Je dobré nechat ho na rostlině nebo se má zastřihnout? Zvlášť pěstitelé začátečníci si s tímto problémem často neví rady. Jak se tredy správně postarat o orchidej?

Péče po odkvětu záleží na druhu orchideje

Orchideje  Phalaenopsis (česky můrovec) a Paphiopedilum (střevíčník) mohou na stejném výhonku vykvést několikrát, proto není nutné ho po prvním odkvětu odstraňovat. Další květenství už ale zpravidla nebývají tak bohatá. Květní stonek odstraníme až tehdy, když začne osychat. Na jeho místě se po čase objeví nový stvol s hroznem květů. U Paphiopedilum ho odstraníme co nejblíž k růžici nebo asi centimetr nad nejspodnějším lístkem, co vyrůstá na květním stonku. Phalaenopsis, pokud uschne, odstraníme celý, po odkvětu jen na k prvnímu širšímu očku.

Druhům Cattleya, Cymbidium, Cambria, Dendrobium, Zygopetalum, Vanda a Oncidium odstraníme květní stonky po odkvětu až vespod rostliny. Nebuďte zklamaní, že je hned nenahradí další stonek s květy, většina těchto druhů kvete jen jednou do roka.

Jednoduché pravidlo, jímž ani začátečník nic nepokazí, je: pokud stonek vysychá, odstraňte ho. Jestliže neschne, není nutné ho stříhat, koneckonců v pralesích orchideje také nikdo nestříhá a prospívají tam velmi dobře.

Množení

Jestliže na květním stvolu začnou vyrůstat lístky a kořeny, stvol neodstřihujte, dokud nezesílí. Pak odnož oddělte a zasaďte do substrátu pro orchideje. Celý proces může trvat i 2 - 3 roky, nová rostlinka by měla být opravdu silná a vitální, než ji odstřihneme.

Celková kondice rostliny nezáleží na tom, jestli odkvetlý stvol necháme nebo odstraníme. Záleží na péči vhodné pro jednotlivé druhy.

Některé druhy před vykvetením potřebují změnit teplotní podmínky a na čas je vystavit většímu chladu. Abyste dokázali správně pečovat o vaši orchidej, je nutné přesně definovat, jakou konkrétně vlastníte.

 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.