Odvodnění domu drenáží – postup

Praktické rady

Přidal janapk, dne 25. 06. 2016,  0x


U novostaveb se hydroizolace řeší už v projektu, většina starších domů ale má problém s vlhkostí. Na obvodových zdech je často patrné, jak voda vzlíná a vytváří mapy na fasádě. Že je dům vlhký u základů poznáte i podle sklepa, bývá cítit zatuchlinou. Rozdíl mezi vlhkým a suchým sklepem je markantní.

Příčin vlhkosti může být hned několik: vysoká hladina spodní vody, jílovitá nepropustná zemina pod domem, na vině ale může být i špatně udělaný okap, který odvádí vodu ze střechy rovnou pod dům nebo závada vodovodního potrubí vedoucího ve zdech. Zvlášť poslední dvě příčiny je nutné si ověřit dřív, než se pustíte do výkopových prací  pro drenážní systém.

Jak vybudovat drenáž okolo domu

Na začátku je potřeba si vysvětlit, že neexistuje jeden správný způsob, jak vytvořit drenážní systém kolem domu. Různé sanační firmy používají různé materiály a postupy. Někdo používá perforované drenážní roury, jiný je považuje za zbytečné.

My si popíšeme obecný postup, kterým můžete vodu ode zdí domu odvést svépomocí za použití všech doporučovaných vrstev. Je jen na vašem zhodnocení, jestli některou z nich vypustíte nebo ne.

Postup:

Začínáme vyhloubením příkopu okolo domu v hloubce 0,5 – 1 m. Kopat musíme k základům pod nejnižší podlahu v domě, rozhodně ale zůstaneme v nezámrzné hloubce. Šířku výkopu volíme tak, aby se nám v něm dobře pracovalo.

Na venkovní zeď připevníme jako svislou izolaci hydrofobní nopovou folii. Tyto folie mají výstupky s otvory, takže i při přitlačení na zeď zůstává prostor pro větrání zdi.

Dno a druhý břeh výkopu pokryjeme geotextilií s vyšší gramáží, abychom zabránily ucpání systému hlínou a propadávání štěrku do nižších vrstev. Potom dno zasypeme štěrkem a položíme drenážní trubku, hadici s dírkami po celé délce asi o průměru 10 cm. Ta by měla být položena v mírném spádu a měla by odvádět vodu od domu buď do vsakovací jímky, což je díra hlubší než výkop se dnem pod úrovní základů, které je také vystlané geotextilií a vysypané štěrkem. Nebo, pokud to jde, můžeme vodu odvést k zahradě a využijeme ji k spodnímu zavlažování záhonů. Při odvádění vody od domu rozhodně myslíme na okolní pozemky a sousedy. Naše voda pod jejich domem není dobré řešení.

Trubku zasypeme další vrstvou štěrku a přehrneme geotextilii. Zbývá už jen finální povrchová úprava.

Výkop můžeme zasypat hlínou, můžeme ho zabetonovat, ovšem pamatujeme na to, že nejméně 10 – 15 cm od zdi domu musíme nechat volný pruh, aby dům mohl „dýchat“. Ten zasypeme štěrkem nebo estetičtějším kačírkem.

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.