O pěstování tulipánů

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 4. 05. 2016,  0x


Tulipány jsou spolu s narcisy typickými symboly jara. Díky jejich různému zbarvení, výšce i tvaru dokáží na našich zahrádkách vykouzlit nádhernou dekoraci. Věděli jste, že tulipány byly známy již v průběhu 15. století v Turecku a Persii? Z evropských států je tulipány nejvíce proslaveno Holandsko. A protože tulipány patří k nejoblíbenějšímu druhu rostlin, dnes se podíváme, jak tyto krásné květiny vypěstovat.

Rady, jak pěstovat tulipány

Tulipány potřebují pro svůj růst poměrně slunné stanoviště. Nevyhovuje jim příliš mokrá, ale zase ani příliš suchá půda. Ačkoliv jsou tulipány poměrně nenáročné, vyžadují hlinitopísčitou půdu, která je bohatá na živiny. Před výsadbou tulipánů by však neměla být půda čerstvě hnojena. Důležité taktéž je, aby půda byla dobře prokypřená, vzdušná a propustná. Jediné, co tulipánům může uškodit a vy to bohužel neovlivníte, jsou časté teplotní výkyvy.

Jak už bylo zmíněno, tulipány vyžadují tak akorát vlhkou půdu. Proto je pravidelně zalévejte. Jen tak vám vydrží tulipány krásně rozkvetlé. V případě, že by byla půda příliš suchá, tulipány vám velice rychle odkvetou.

Co se týče hnojení, vhodné je tulipány jednou za dva týdny pohnojit zálivkou s hnojivem určeným přímo tulipánům či cibulovitým rostlinám. Tulipánům vyhovují především přípravky s vyváženým obsahem fosforečných a draselných složek.

Kdy sázet cibulky tulipánů

Aby vám tulipány dělaly radost na jaře, je ideálním obdobím pro jejich výsadbu podzim, a to konkrétně od druhé poloviny září do poloviny října. V případě, že ještě v listopadu nejsou mrazíky a je poměrně teplo, můžeme je vysadit i začátkem listopadu. Kromě období je taktéž dobré, když je venku vyšší vzdušná vlhkost - nejlépe kolem 70 %.

Jak sázet tulipány

Jestliže máte představu o tom, kam tulipány vysázíte, zryjte si záhonek do hloubky dvacet až třicet centimetrů. Poté sázejte cibulky tulipánů v závislosti na jejich velikosti do hloubky osm až patnáct centimetrů. Ideální rozestup mezi jednotlivými cibulkami je okolo deseti až dvaceti centimetry. Záleží to však především na tom, jak hustý tulipánový záhon si přejete mít.

Pěstování a množení tulipánů

Jestliže byste svou tulipánovou zahrádku do dalšího roku rádi rozmnožili, počkejte si, až tulipány na jaře odkvetou. Poté jejich cibulky důkladně očistěte a osušte. Skladujte je na suchém a vzdušném místě. Na podzim oddělte část cibulky od mateřské a zasaďte ji. Pokud jste se rozhodli pro pěstování botanických tulipánů, nemusíte se bát je nechat v zemi i přes zimu. Ostatní tulipány je vhodné nejpozději v červnu vyjmout ze země. Na podzim je pak přesaďte na nové místo. Pokud byste tulipány nechali v zemi bez přesazení, počítejte s tím, že vám na jaře opět vykvetou. S každým rokem však budou slabší.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.