Malé předzahrádky u rodinných domů fotogalerie inspirace

Zahrady fotogalerie

Přidal jakob, dne 28. 07. 2016,  0x


Ten kousek země před naším domem je první, co každý návštěvník vidí. Předzahrádka je něco jako vizitka, podle ní si všichni vytváří první dojem o nás a našem bydlení. V řadových zástavbách je navíc často jedinou možností, kde si založit okrasnou zahrádku. A i k sousedům je ohleduplné, když ji udržujeme, aby nepůsobila v řadě pěkných předzahrádek rušivě.

Okrasné keře

Pokud nemáme příliš volného času a nemůžeme se naší malé zahrádce před domem věnovat každý den, je ideální volbou výsadba okrasných keřů. Oblíbené jsou rododendrony, magnólie, hortenzie a samozřejmě keříkové růže. Ty můžeme vést po konstrukci a vytvořit nad cestou k domu voňavé loubí. Stejným způsobem se dá i v předzahrádce pěstovat vinná réva (možná jste se s ní setkali na dovolené v jižní Evropě), ta ale přece jen vyžaduje péči a čas.

Pokud volíme jen soliterní keře, můžeme plochu kolem vysypat kačírkem, je to efektní a nepotřebujeme čas na sekání trávníku. Štěrk a drobné oblázky navíc i v parném létě udržují vláhu pro rostliny.

I bylinky se hodí do předzahrádky

Cestičku k domu můžeme olemovat levandulí, je nejen krásná a voňavá, ale poskytne nám užitek i později sušená. Také další bylinky, například mátu meduňku, šalvěj nebo saturejku můžeme před domem pěstovat. Mohou být vysázené v nádobách, které po létě přeneseme do interiéru. Máme tak i v zimě po ruce bylinky čerstvé.

Trvalky, skalky i okrasné traviny

V poslední době jsou na ústupu předzahrádky s pravidelnými záhonky, stále oblíbenější jsou na oko neudržované, jakoby chaotické přírodní zahrádky, kde různobarevné květiny doslova kvetou jedna přes druhou. Pro takové zahrádky jsou typické polštáře pestrých květin a okrasných travin (ostřice, kostřava, miskantus).

Květiny volíme tak, aby kvetly postupně: od jarních tulipánů, narcisů a hyacintů, přes letní denivky, lilie , gladioly až k podzimním astrám a chryzantémám. Máme tak po celou dobu kytičky do vázy.

Také k založení skalky je předzahrádka vhodné místo. Rostliny do ní pak volíme podle toho, jak do ní svítí slunce.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.