Lobelky – jak je pěstovat

Zahrada

Přidal janapk, dne 14. 05. 2016,  0x


Přestože jsou poměrně náročné na péči, lobelky se v Evropě těší velké oblibě. Původem jsou tyto květiny z jižní Afriky a tropických částí amerického kontinentu, kde rostou jako trvalky. Je známo asi 300 druhů této drobné křehké rostliny. V našich podmínkách je snazší vypěstovat si každý rok nové, než se o ně přes zimu starat, proto se u nás řadí k letničkám.

Jsou vhodné k pěstování v závěsných nádobách, v truhlících situovaných na teplou slunečnou stranu i na zahrádce, kde jsou krásné jako obruba záhonků nebo břehu jezírka.

U nás známé jsou jednoleté lobelky vysoké asi 10 – 15 cm, rostoucí v hustých kobercích nebo převislé v závěsných nádobách, z nichž tvoří bohaté barevné kaskády. V tropech se můžeme setkat i s trvalkami, rostoucími vzpřímeně do výše 60 – 150 cm.

Jak vypěstovat lobelky od semínek

V únoru až březnu vysejeme semínka lobelky do pařeniště, do skleníku nebo do truhlíku v bytě. Semínka jsou jemná a klíčí na světle, proto je nezasypáváme. Vypěstování sazenic ze semínek je poměrně náročné, proto se většinou uchylujeme ke koupi sazenic již předpěstovaných. Lobelky jsou velmi choulostivé na mráz, proto dbáme na vysokou teplotu při předpěstování a ven je vysazujeme až ve chvíli, kdy pominou mrazíky. Mají rády přímé sluneční světlo a opravdu vlhkou půdu. Zaléváme často a bohatě. Přihnojujeme asi jednou za týden, dáváme si ale pozor na dusíkatá hnojiva. Předávkování dusíkem je pro lobelku osudné. Abychom dosáhli opravdu bohatých rozvětvených rostlinek, zaštipujeme pravidelně vrcholky.

 Od června do zámrazu nás pak za péči odmění bohatými koberci drobných květů v růžové, vínové, fialové, červené I bílé barvě. Rozhodně nejznámější je ale modře kvetoucí lobelka.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.