Lichořeřišnice - jak ji pěstovat

Zahrada

Přidal janapk, dne 5. 08. 2016,  0x


Kolik znáte květin, které jsou krásné, zdravé a chutné zároveň? Tradiční oblíbená letnička našich zahrádek, lichořeřišnice větší ((Tropaeolum majus), všechno toto splňuje. Její krásné květy zářivých barev vykvétají brzy po vysazení, i proto je na našich zahrádkách stálicí již více než 400 let.

Zajímavé jsou také její léčivé účinky. Je jen málo rostlin s tak všestrannými antibakteriálními vlastnostmi. Poradí si se stafylokoky i streptokoky, dokonce i s obávanou E-coli. Je nenahraditelnou pomocnicí při obtížích ledvin a močového ústrojí, pomáhá při zánětu plic či průdušek, ale léčí i ekzémy a další kožní problémy.

Proto bychom na ni na našich květinových záhoncích určitě neměli zapomínat.

Jak pěstovat lichořeřišnici

Původní  léčivá lichořeřišnice větší má žluté nebo oranžové květy. V dnešní době je už možné sehnat kultivary a hybridy různých barev, s květy jednoduchými i plnými. Většinou se jedná o popínavou rostlinu s výhony dlouhými až dva metry, jsou ale i nízké plnokvěté odrůdy, které nejsou plazivé. Všechny varianty jsou ale rychle rostoucí a nenáročné na pěstování.

Koncem dubna nebo začátkem května ji vyséváme na záhony, do truhlíků a jiných nádob do hloubky cca 2 cm po 2 - 4 semínkách asi 15 cm od sebe. Pokud mají teplotu nejméně 18°C, vyklíčí do týdne. Mrazíky jí v době klíčení vůbec neprospívají. Vzrostlé rostliny na podzim trochu chladnější počasí zvládají, proto ji klidně můžeme vysévat postupně až do července na místa, kde již jiné rostliny odkvetly.

Rostliny nejsou nijak náročné na půdu, mohou být v zemině chudší na živiny, potřebují ale stálou vlhkost, proto je pravidelně zaléváme. Také mají rády sluníčko, proto je nedáváme do stinných koutů. V truhlících jim nebude svědčit okno orientované na sever.

Pokud chceme, aby lichořeřišnice bohatě kvetly, zásadně je nehnojíme. Přiživované rostliny se snaží hodně růst, bohužel ale nenasazují květy.

Lichořeřišnice je užitečná i v zahradě

Tato rostlinka je nejen léčivá, má svůj význam i v zahradě. Pokud ji vysadíte pod jabloní, ochrání vám strom před vlnatkou krvavou. Také dokáže zabránit rozšíření plísně bramborové. jestli si tedy pěstujete vlastní brambory, vysejte lichřeřišnici jako obrubu kolem záhonu.

Nepřekonatelná je v boji se mšicemi. Lichořeřišnice je mšicemi tak oblíbená, že se na ni stáhnou z celé zahrady. Jestli si nevíte rady s přemnoženými mšicemi, vysaďte poblíž napadených rostlin lichořeřišnici, nechte je, ať se na ni přestěhují a pak vyhoďte mšice i s rostlinou. Vzhledem k tomu, že je to rostlina levná a rychle rostoucí, máte poměrně brzy a snadno od mšic v zahradě pokoj.

Když už zmiňujeme její všestranné využití, nesmíme zapomenout na využití v kuchyni.Listy i květy jsou velice vhodné do salátu, chutí trochu připomínají ředkvičky. Jíme ale zásadně čerstvé listy, později hořknou. Také mladé plody se používají - naložené chutnají podobně jako kapary. Počítejme ale s tím, že ve větším množství mají projímavé účinky

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.