Kdy a jak stříhat levanduli

Zahrada

Přidal janapk, dne 18. 05. 2016,  0x


Levandule má v našich domácnostech široké využití. Působí krásně v suchých květinových vazbách i samostatně. Můžeme si s ní naplnit polštářek, na kterém se večer příjemně usíná. Levandule působí antisepticky a uklidňuje, má široké využití v kuchyni i v koupelně. Není proto překvapivé, že si ji mnozí z nás pěstujeme sami.

 

Kdy stříhat levanduli

Hodně pěstitelů dělá chybu a stříhá levanduli na podzim. Hlubší řezy často nemají šanci se zacelit, do ran se dostane voda a s ní hrozí i infekce. Levandule zasažená infekci obvykle nemá šanci zimu přežít. Mysleme na to, že voda je v zimě pro levanduli mnohem nebezpečnější než mráz. Přesto ostříhaná levandule by měla mnohem horší podmínky pro přezimování, než má celá, neořezaná rostlina. Je větší naděje, že aspoň některé pupeny přežijí i silnější mrazy.

Levanduli stříháme během roku dvakrát:

- Brzy na jaře je vhodný čas k hlubšímu tvarovacímu řezu. Zaprvé je to proto, že na jaře se rány po řezu mnohem lépe hojí. Zadruhé stříháním odstraníme případné zmrzlé části a rostlinu omladíme. Zajistíme si tak, že se nám krásně rozkošatí.

- V létě po odkvětu provedeme druhé stříhání. Stříháme jen odkvetlé části, do hlubších zásahů se nepouštíme, aby měla rostlina čas se do podzimu zacelit. I v případě, že levanduli stříháme na sušení, neměli bychom jít příliš hluboko.

Správné stříhání levandule

Se stříháním levandule začínáme už u mladé rostliny. Rozvětvenou část zastřihneme už na velikost 5 – 8cm. Důležité je, aby rostlině zůstalo dost aktivních pupenů. Nikdy neseřezáváme levanduli až do dřeva, taková levandule obvykle uhyne. Musíme jí vždy ponechat aktivní pupeny, aby měli z čeho vyrašit nové listy.

Jarní řez provádíme pravidelně. Rostlina sice kvete o pár týdnů později, je ale hustá a bohatě větvená.

Z ostříhaných částí si můžeme připravit řízky a nechat je zakořenit.

Tím si levanduli namnožíme.

Uložit
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.