Kdy a jak stříhat hortenzie

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 29. 06. 2016,  0x


Propadli jste nádherným hortenziím, které dodají každé zahradě šmrnc a eleganci? Díky mnoha druhům a barvám patří mezi jedny z nejoblíbenějších dřevin, které se u nás pěstují. Ačkoli je k dostání na 70 druhů hortenzií, u nás se nejčastěji setkáváme s hortenzií velkolistou, latnatou nebo popínavou. A protože i hortenzie potřebují správnou péči, dnes se zaměříme na to, kdy a jak je správně stříhat.

 

Kdy stříhat hortenzie

Ačkoli každá hortenzie vyžaduje trochu jinou péči, jedno mají společné - nikdy je nestříhejte na podzim. Vzhledem k tomu, že například velkolisté hortenzie kvetou na takzvaném dvouletém dřevě, v případě podzimního zkrácení by nemohly výhony zdřevnatět a nevyrostly by na nich ani nové výhony. Jediné, co můžete odstřihnout, jsou odkvetlé květy, které jsou však krásnou podzimní dekorací každé zahrady, a tak s nimi můžete rovněž počkat až do jara.

Ideálním obdobím pro zkrácení výhonků je brzké jaro. Počkejte ovšem do doby, než přejdou poslední mrazy. Co se týče délky zkracování, u velkolisté hortenzie zkraťte loňské výhonky přibližně 15 až 30 centimetrů od báze.

Jak stříhat hortenzie

V souvislosti s hortenziemi je rovněž dobré vytvořit si plán řezu, díky kterému se vám bude hortenzie rok od roku stále více rozrůstat. Vždy na jaře je dobré provést radikálnější řez, který hortenzii omladí. U starých větviček se nebojte krátit i o 50 cm, hortenzii to jenom prospěje. Pamatujte si však, že není vhodné začínat z vnější strany. Ideálním proto je vybrat si pět až patnáct silných a kvalitních větviček, které zachováte.

Kromě starých větviček samozřejmě odstraňte i všechny mrazem či jinak poškozené části hortenzie. V případě, že chcete vaši hortenzii pořádně omladit, můžete řez provést na všech větvích, v daném roce vám ale bohužel hortenzie nevykvete.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.