Kdy a jak stříhat angrešt

Zahrada

Přidal janapk, dne 7. 09. 2016,  0x


U angreštu, stejně jako u rybízu a ostatních drobnoplodých keřů, získáme nejlepší úrodu, pokud se k plodům dostane světlo. Je proto potřeba uchovávat korunu angreštu nazhušťěnou každoročním řezem.

Kdy stříhat angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

První řez můžeme u angreštu provést v druhém roce po výsadbě. Vybereme si hlavní větve, které budou v následujících letech nosnou kostrou keře. Vyberte takové, které se nekříží a nerostou dovnitř a jsou dostatečně silné. Ty zktaťte asi na ¼ délky, vždy ale na pupen, který směřuje ven nebo vzhůru. Ostatní větve seřízněte na 4 pupeny, ty které jsou kratší než 10 cm, můžete odstranit úplně.

Jak postupovat u každoročního ořezávání angreštu

Přes léto vyrostou na keři angreštu nové výhony, které je v předjaří opět nutné upravit. Všechny výhony, které během sezóny vyrostly z hlavních větví, zastřihneme na délku cca 8 cm. Pokud vám hlavní větve rostou do výšky, zkracujte i jejich špičky tak o 3 – 4 pupeny. Při řezu dbejte na to, že je nutné keř prosvětlit, aby byla lepší úroda a keř netrpěl plísněmi.

Asi po čtyřech letech přibude potřeba keř zmlazovat. Starší větve už netvoří tolik plodů. Poznáte je podle toho, že mají černou kůru a letorosty na nich vyrůstají jen sporadicky.

Větev odstraníme tak, že ji seřízneme až u postranního výhonu a z něj tak vytvoříme hlavní větev. Pokud není vhodný postranní výhon, můžeme vybrat některý z mladých výhonů vyrůstajících přímo z půdy (výmladky). Pro ten případ vyberte nejsilnější, ostatní odstříhejte. Staré větve odstraňujte postupně, aby byla zajištěna kontinuita růstu i úrody.

Nezapomeňte všechny odřezané části zlikvidovat, obvykle obsahují zárodky houbových onemocnění  či jsou domovem přezimujících parazitů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.