Kdy a jak sázet ovocné stromy

Zahrada

Přidal janapk, dne 18. 05. 2016,  0x


Pokud si chceme zasadit v zahrádce ovocné stromky, stačí nám dodržet dvě podmínky:

- vysazujeme v době vegetačního klidu, kdy už jsou kmínky i bez listů

- vysazujeme v chladném počasí, v našich podmínkách později na podzim až do promrznutí půdy. V té době už stromkům nehrozí vysychání a mají dobré podmínky pro zakořenění. Pokud to nestihneme do zámrazu, můžeme stromky zasadit i brzy na jaře. V takovém případě už ale musíme častěji zalévat.

Jak připravit stromek k zasazení

Ještě dříve, než si upravíme stromek, připravíme si půdu. Na hloubku rýče si nakypříme plochu asi 2x2 metry a uprostřed vyhloubíme jámu dvakrát větší, než je kořenová část stromku.

Pokud máme stromek v kontejneru, před vysazením do půdy je hodně zalijeme. Stromek bez balu zbavíme suchých a poškozených kořenů. Zdravý kořen má bílé dřevo, ostatní kořeny odstřihneme. Kořenová koruna by měla být přiměřeně velká a souměrná. Kořeny pak namočíme nejdéle na 24 hodin buď do zemité kaše, nebo ochranného hydrogelu. Obojí by mělo mít správnou hustotu, kaše i gel by měly na kořenech ulpět ale nestékat.

Výsadba ovocných stromků

Do jámy dáme jako podklad vrstvu kompostu nebo granulovaný hnůj, který zasypeme vrstvičkou hlíny, aby s ním nepřišly kořeny do styku.

Nejdůležitější pro správný růst stromku je hloubka zasazení, to znamená, že očkování (štěpení) stromku je asi na šířku dlaně nad zemí. Pokud ho zasadíme hluboko, roste pomaleji a později rodí. Příliš mělká výsadba zase vysušuje kořeny a stromek hyne.

Při zasypávání dáme pozor na to, aby nebyly kořeny ohnuté vzhůru. Když máme stromek zasypaný asi ze tří čtvrtin, udusáme hlínu kolem něj a pořádně zalijeme. Pak dosypeme zbytek zeminy, ale už neušlapáváme.

Pokud potřebuje stromek oporu, zarazíme nejdříve opěrný kůl, teprve potom sázíme stromek. Při opačném postupu bychom mohli poškodit kořeny.

Jestliže se nám stane, že na podzim vysazený stromek nám nevyraší, vyndáme ho ze země, znovu ošetříme kořeny a namočíme na as na dva dny do vody. Pak znovu zasadíme do země a pravidelně bohatě zaléváme. Takto vysazený stromek by měl vyrašit během několika týdnů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.