Kdy a jak hnojit trávník

Zahrada

Přidal janapk, dne 18. 05. 2016,  0x


Snem každého zahrádkáře je hustý sytě zelený trávník jako základ relaxační zóny na zahrádce. Všichni víme, že trávník, stejně jako ostatní rostliny, potřebuje pro správnou výživu přihnojit. Hlavně po zimě je potřeba trávník zregenerovat. Také každé sekání ho připravuje o živiny, které bychom mu měli opět dodat. Bohužel mnoho zahrádkářů trávníku věnuje péči jen nedostatečnou nebo žádnou.

Jak na regeneraci trávníku po zimě

S ozdravěním trávníku začneme až ve chvíli, kdy roztaje poslední sníh a hlína úplně vyschne. Regeneraci začneme odstraněním suchých zbytků travin, spadaného listí a větviček. Pak přijdou na řadu vertikulační hrábě, kterými trávník „prořežeme“, tedy zbavíme staré uschlé trávy a zároveň narušíme kořeny, takže je donutíme k dalšímu rozrůstání. Tím zajistíme našemu trávníku přísun vody, vzduchu i živin až ke kořenům. Pokud máme travní plochu větší, je vhodnější motorový vertikulátor, který je účinnější a rychlejší. Dříve, než se rozhodnete ke koupi, můžete si ho k vyzkoušení půjčit v některé půjčovně strojů a nářadí. Pak již můžeme přistoupit k prvnímu hnojení.

Kdy hnojíme trávník

Každý trávník hnojíme ihned na jaře, aby po zimě dostal potřebné živiny. Dál pak hnojíme podle potřeby a podle použitého hnojiva.

Tam, kde potřebujeme, aby trávník narostl rychle, použijeme krátkodobé hnojivo, které se rychle rozpouští a dostane se dřív ke kořenům. Takové hnojivo se ale rychle vyplavuje, takže se musí aplikovat častěji, zhruba 10 – 15x za sezónu. Také hrozí možnost, že se bude vyplavovat do jednoho místa a trávník tam spálí.

Pokud nemáme tolik času, abychom se péči o trávník věnovali intenzivně, volíme radši hnojivo dlouhodobé. Hnojit tak stačí 2 – 3x v sezóně a můžeme si být jisti, že trávník dostává vše, co potřebuje a v postupně se uvolňujících dávkách. U použití tohoto typu hnojiva se nemusíme bát ani spálení trávníku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.