Kalanchoe a její pěstování
Přidal katerinadoul, dne 10. 05. 2016, 0x
Kalanchoe, která je rovněž známá pod českým ekvivalentem kolopejka či kolopojka, je oblíbenou pokojovou rostlinou. Kalanchoe je však zároveň rod, pod kterým byste našli na dvě stě druhů rostlin. My se však dnes podíváme na jeden z nejznámějších druhů, a to kalanchoe blossfeldiana, která je u nás k dostání v různých odstínech.
Výběr vhodného místa a substrátu pro pěstování kalanchoe
Co se týče barev, pro kalanchoe jsou typické lesklé a sytě zelené mírně vroubkaté listy, které jsou na povrchu ochmýřené, dužnaté a vodnaté. Půvabné a velice estetické jsou však především výrazné květy, které se vyskytují v bohatých květenstvích. Z barev můžete vybírat bílou, žlutou, oranžovou, červenou, růžovou nebo fialovou.
Vzhledem k tomu, že kalanchoe pochází původně ze slunného Madagaskaru, má ráda teplo i přímé sluníčko, ovšem ne v poledne, kdy má největší sílu. Ideální stanoviště tak představuje polostín. V případě, že byste kolopejku umístili na nějaké chladné místo, zpomalíte a možná i úplně zabrzdíte její růst. Během letních měsíců se nebojte kolopejku umístit i ven. Letnění na denním světle jí jen a jen prospěje.
Ačkoliv se na Madagaskaru vyskytují i tří metrové rostliny, v domácích podmínkách se kalanchoe dorůstá přibližně třiceti až čtyřiceti centimetrů.
Pokud jde o zeminu, kalanchoe by se měla pěstovat v substrátu, který se skládá ze dvou dílů drnovky a dále po jednom dílu kompostu, písku a listovky. Jestliže seženete antuku nebo dřevěné uhlí, neváhejte a přidejte jej v malém množství do půdy také. Substrát pro kolopejky by totiž měl být hodně lehký a dobře propustný. Zároveň by měl mít i kyselé pH, a proto je dobré přidávat i rašelinu. Můžete taktéž použít substráty určené kaktusům.
Další pravidla pěstování kolopejek
Co se týče péče, jedná se o poměrně běžnou pokojovou rostlinu, které vyhovuje teplota v rozmezí 20 °C - 25 °C. V zimě jí prospívá nižší teplota. Ta by však nikdy neměla klesnout pod 10 °C. Se zimním obdobím souvisí i fakt, že je mu nutné přizpůsobit zálivku. Při nižší teplotě kolopejka nepotřebuje tolik vody jako v horkých dnech. Kalanchoe vždy zalévejte jen měkkou a odstátou vodou. A protože kolopejce nevyhovuje příliš mokrá půda, je vhodné do květináče či jiné pěstební nádoby umístit na dno drenážní hmotu, která odvede přebytečnou vodu. Se zálivkou to proto rozhodně nepřehánějte, neboť by vám kalanchoe mohla začít pomalu ale jistě uhnívat. Kolopejce obecně vyhovuje spíše sušší vzduch, a proto na jakékoliv rosení zapomeňte. Vůbec by jí to neprospělo. Přemíra vody totiž snižuje v případě kalanchoe její odolnost a zároveň zvyšuje riziko vzniku houbových onemocnění.
I kalanchoe bohužel bývá někdy napadena nepříjemnými škůdci. Mezi nejčastější nepřítele kolopejek patří mšice a červci. Jestliže se to stane i vaší rostlince, na nic nečekejte a ihned použijte vhodný prostředek na zničení těchto škůdců. V případě, že je rozsah napadení obrovský, raději se své kalanchoe vzdejte a pořiďte si novou. Váš boj se škůdci by byl pravděpodobně předem prohraný.
V období od jara do podzimu je dobré kolopejku jednou za čtrnáct dní hnojit. Výborně vám poslouží například tekuté hnojivo pro kaktusy. Jestliže chcete, aby vám kalanchoe krásně kvetla, můžete tomu pomocí tím, že jí uměle zkrátíte dny. Po dobu čtyř až šesti týdnů se snažte kolopejku vystavit dennímu světlu na pouhých osm až deset hodin denně. Bohužel však i takové venkovní pouliční osvětlení může negativně ovlivnit kvetení kalanchoe. Proto raději preventivně zakryjte rostlinku neprůhlednou nádobou nebo papírovou krabicí.
Co dělat s kalanchoe po odkvětu?
Jakmile vám kalanchoe odkvete, je pravý čas na seříznutí vrchní části rostliny. Rostlinka brzy vytvoří nové výhony a bude vám dělat radost i nadále. Po vyrašení nových výhonů je kolopejku dobré přesadit. Jinak by vám další rok pravděpodobně nevykvetla. Aby vám kalanchoe vydržela trvale, je nutné ji po odkvětu vždy tvarovat, a to buď jako polokeře, nebo ji můžete pěstovat na kmínku.
Jak kalanchoe rozmnožit?
Ideálním obdobím pro množení kolopejek je jaro a léto. U kalanchoe máte na výběr dvě možnosti. Jednou z nich je klasické řízkování, kdy lze výhonky s dvěma až třemi páry listů jednoduše vysadit do květináče s vhodným substrátem a drenážní hmotou. Do čtrnácti dnů by vám měly řízky zakořenit, a to buď ve vodě nebo v hodně vlhkém substrátu. Další možností je množení takzvaným brutem. Na hlavní rostlině je časem možné pozorovat nové vyrůstající rostlinky, které však postupně opadají a zakoření.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.