Japonské zahrady fotogalerie inspirace

Zahrady fotogalerie

Přidal petr-konecny, dne 25. 03. 2016,  0x


Původním záměrem japonských zahrad bylo harmonické a idealizované ztvárnění přírody. Po evropském vlivu se k tomu přidala i snaha o vyjádření osobnosti tvůrce. Japonské zahrady, případně prvky z japonských zahrad jsou dnes velmi populární. Minimalismus a propojení s přírodou se hodí do každé zahrady.

Prvky japonských zahrad

Základem pro japonské zahrady je práce s kameny, pískem a štěrkem. Velikost kamenů vždy odpovídá velikosti zahrad. Malé pro malé zahrady, velké pro velké. Stejné je to i s počtem. Vzhledem k hojným srážkám v Japonsku, je voda dalším důležitým prvkem. V suchých zahradách je voda nahrazena uhrabaným štěrkem, který vodu symbolizuje. Rybník symbolizuje moře. Chodníky mohou vypadat různě - tvořené pískem, štěrkem, pískem, udusanou hlínou, jen vyznačené, přerušované, nebo chodníky složené ze šlapáků. Chodníky zbytečně neklikatíme. Výsadba rostlin je pro japonské zahrady důležitá, avšak tvoří hlavně doplňkový prvek. Nejčastěji se používají: dub, azalka, japonská meruňka, kamélie, třešně (sakura), vrba, javor, ginko, borovice, bambus, japonský cypřiš a japonský cedr.

Dalšími častými prvky jsou kaskádovité vodopády, mosty, brány, ornamenty atd.

Filosofické zásady japonských zahrad

Japonské zahrady vycházejí ze zahrad čínských a používají i stejné materiály. Japonská zahrada se má stát dokonalým uměleckým dílem, který v sobě skloubí poezii, filosofii a invenci. Z evropského pohledu chápeme japonské zahrady hlavně z estetického úhlu, ale v rámci symbolismu a filosofie se musíme dívat na další prvky, které jsou zde rozhodující. Japonská filosofie chápe realitu jako neustále se měnící a protékající kolem našich smyslů. Umění v Japonsku pracuje především s: hrubá krása, patos, slušnost, rustikální patina, rafinovaný styl, přerušení, konečnost a omezenost.

Fotogalerie pro inspiraci
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.