Jaký zvolit elektrický jistič

Praktické rady

Přidal janapk, dne 22. 05. 2016,  0x


Hodnota jističe určuje, jaký příkon máme dodavatelem rezervovaný. Zároveň za nás kontroluje přetížení nebo zkrat v obvodu. V takové situaci automaticky a bezpečně dodávku energie do obvodu vypne. Jaký jistič potřebujeme, je závislé na počtu spotřebičů v domácnosti (odběrové místo) a jejich příkonu, tedy odběru elektrické energie.

Proč potřebujeme znát hodnotu jističe

Důvody jsou dva, zaprvé nám určuje, kolik elektrospotřebičů současně můžeme používat. Při nízké hodnotě jističe dochází k častým výpadkům proudu. Ty mohou ovlivnit funkčnost spotřebičů, časté restarty jim nemusí vyhovovat. Druhým důvodem jsou naše peníze, konkrétně fixní měsíční poplatek za instalaci jističe. A to bez ohledu na to, je-li využíván nebo ne.

To je důvod, proč je v našem zájmu mít hlavní jistič na optimální hodnotě.

Jak zjistit potřebnou hodnotu jističe

Abychom zjistili hodnotu jističe, kterou v naší domácnosti potřebujeme, musíme si spočítat, jaký příkon mají spotřebiče, které používáme, nebo bychom mohli použít společně. Hodnotu pak můžeme spočítat podle vzorce:

P = U x I

kde

P je celkový příkon spotřebičů v domácnosti

U je fázové napětí, tedy 230V

I je výsledná hodnota jističe v A

Takto zjistíme požadovanou hodnotu jističe při jednofázovém odběru, což platí pro většinu bytů.

V případě, že potřebujeme zjistit hodnotu jističů u třífázového odběru, je lepší nechat si je propočítat odborníkem.

Obecně si můžeme určit hodnoty jističe pro běžnou domácnost, která je napojena na teplovod a vaří na plynovém sporáku (do 20A), tam, kde je varná deska nebo trouba na elektřinu, případně klimatizace, bojler a podobně, musí být hodnota jističe 25A a víc.

Orientačně pak platí, že za instalaci jističe jednorázově zaplatíte 200,- Kč za 1A, jestli chcete zvýšit hodnotu jističe, platíte jen za rozdíl v ampérech.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.