Jaký lak na parkety

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 28. 06. 2016,  0x


Řekli jste si, že vaše dřevěná podlaha by si zasloužila trochu péče v podobě renovace? Možná váháte, jaký typ laku by bylo vhodné na podlahu použít, nebo přemýšlíte nad výhodami a nevýhodami jednotlivých produktů? V dnešním článku se proto podrobně zaměříme na to, jak vybrat lak na parkety.

Základní pravidla lakování parket

Nezapomeňte, že před každým lakováním parket je důležité řádně zkontrolovat stav dřevěné podlahy. Parkety by měly být dokonale zbroušené a spáry správně vytmelené. Nakonec je nutné důkladně odstranit veškeré nečistoty a prach. Jen tak je parketová podlaha připravena k nanášení laku. Co se týče vrstev lakování, nejčastěji se lakují dvě až tři vrstvy. Pokud jde o množství laku na plochu podlahy, řiďte se vždy pokyny výrobce. Některé laky mají vydatnost 8 až 10 m2, některé zvládnou i 12 až 16 m2 na jeden nátěr.

Jak vybrat lak na parkety

V případě lakování bude v každém případě zapotřebí několik vrstev laku, přičemž první vrstvu by měl ideálně tvořit základní lak, který dobře splní svou funkci, nicméně nepatří právě k těm nejdražším. Co se týče dalších vrstev, zde není na místě šetřit. Zejména vrchní lak by měl odpovídat vysoké kvalitě. Pamatujte však, že i kvalitní lak se může v případě použití malého množství rázem stát nekvalitní. Dále je třeba zohlednit to, jak bude daná podlaha zatěžována. Jen pro představu, domácnosti představují střední zátěž.

Pokud jde o jednotlivé typy laků na parkety, rozlišujeme takzvané laky ředitelné vodou, které jsou podstatně bezpečnější a šetří nejen zdraví, ale i životní prostředí, a dále laky na bázi rozpouštědel. Pro použití v domácnostech je například skvělý jednosložkový lak na vodní bází. Při vyšším zatížení podlahy však více oceníte polyuretanový dvousložkový lak na vodní bázi, který má velice vysokou odolnost proti opotřebení. S výběrem laku ovšem v neposlední řadě souvisí také stupeň lesku a odstín laku. Na trhu jsou tak k dostání laky v lesku, polomatu, matu a extramatu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.