Jakou klimatizaci do bytu

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 7. 06. 2016,  0x


Vzhledem k tropickým vedrům, které nás určitě v létě opět čekají, je nejlepší chvíle poohlédnout se po šikovné klimatizaci, která nám tyto vedra pomůže přečkat. Důležité je  však vybrat tu správnou, proto se dnes podíváme, podle čeho se řídit při jejím výběru.

Hlavní rozdíly mezi klimatizacemi

Na trhu rozlišujeme dva základní typy klimatizací, a to kompaktní jednotky (mobilní či okenní) a takzvané split jednotky. Mobilní jednotky pracují na principu, který z místnosti  odvádí teplý vzduch pomocí ohebné hadice oknem ven. Split jednotky představují zařízení, které má dvě části – venkovní a vnitřní. Venku se provede montáž kompresoru, zatímco uvnitř je instalován výparník. V případě multisplitu je na jednu venkovní jednotku připojeno více vnitřní jednotek.

Jak vybrat klimatizaci

Mobilní klimatizace jsou lépe finančně dostupné. Výhodou je taktéž poměrně jednoduchá instalace. Na druhé straně je bohužel tento typ klimatizace velice hlučný. Proto se nedoporučuje do místností určených k odpočinku.

Základním a důležitým kritériem pro výběr je výkon klimatizace. Výkon klimatizace by se měl pohybovat od 2 kW do 7 kW. To jaký výkon zvolit, závisí především na velikosti místnosti, počtu a velikosti oken, orientace bytu či množství elektrospotřebičů v místnosti. V dnešní době existuje už velké množství aplikací či online kalkulaček, které vám spočítají optimální výkon klimatizace. Tento údaj berte pouze jako orientační a vždy se pro jistotu poraďte s prodejcem. Důležitým údajem při výběru jakéhokoli spotřebiče, a tedy i klimatizace, je spotřeba elektrické energie neboli energetická náročnost. Od roku 2013 se zavedl nový typ energetických štítků, a to pro celoroční účinnost. Energetická náročnost se označuje od A+++ do D, kdy “A+++” značí energeticky nejefektivnější typ, zatímco “D” je nejméně účinný. Na novém typu energetického štítku se dovíte i další důležité informace, především hladinu hluku a celoroční spotřebu energie.

Hladina hluku by měla být dalším důležitým kritériem. Nejnižší hladiny hluku klimatizací se pohybují okolo 20 dB. Vždy však záleží na tom, v jaké místnosti bude klimatizace umístěna. Do ložnice je dobré si za klimatizaci připlatit a koupit klimatizaci s co nejnižší hladinou hluku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.