Jakou barvou vymalovat ložnici

Malování pokojů

Přidal janapk, dne 22. 05. 2016,  0x


Ještě stále se najdou lidé, kteří zastávají názor, že zařízení ložnice není důležité, protože je to místo, kde jen přespávají. Není to tak, ložnice je soukromé místo pro relaxaci a odpočinek, vítá nás do každého nového dne. Proto je velmi důležitá atmosféra této místnosti. Vybrat nejlepší barvu do ložnice je tedy možná složitější, než se na první pohled zdá. Výběr ovlivňuje několik důležitých faktorů, od velikosti místnosti, přes světlost a světovou stranu, na kterou je ložnice situována, až po barvu podlahy a nábytku.  

Podle čeho vybrat barvu do ložnice

Musíme pamatovat na to, že barva stěn určuje náladu místnosti. Je barvou dominantní, proto ji volíme velmi citlivě.

Velikost místnosti – pokud vymalujeme malou ložnici tmavými barvami, budeme se v ní cítit stísněně. Jestliže navíc bude barva sytě oranžová nebo tmavé odstíny červené, může být problém v takové místnosti usínat. Tyto barvy v nás podněcují aktivitu až agresi, než aby nás uklidnily. Držíme se pravidla, že malé místnosti malujeme světlými barvami, ve větších můžeme použít tmavší odstíny. Protože ale má být ložnice hlavně místo odpočinku, je vhodné vymalovat sytými barvami jen jednu zeď a zbytek pokoje doladit jemnějšími tóny.

Další barvy v místnosti – náladu místnosti ovlivňují všechny použité barvy, nejen ty na stěnách. Důležité je přihlédnout i k barvě podlahy a nábytku. Pokud máte v ložnici bílý nábytek, můžeme ho nechat vyniknout na podkladu sytě vymalovaných zdí. Jestli si nejste jistí svou volbou, „sžijte se“ s ní. Natřete vámi vybraným odstínem kus zdi a nechte barvu zaschnout. Několik dní zjišťujte, jak na vás působí a teprve potom vymalujte celý pokoj.

Jaké barvy jsou do ložnice vhodné

Modrá, fialová, tyrkysová a zelená uklidňují a vyvolávají pocit ochlazení. Jsou vhodné do místností situovaných na jih. Zelené stěny nás výrazněji uklidňují, pomáhá neutralizovat velkou pracovní zátěž a stres.  Kombinovat ji můžeme s vybavením a doplňky v tónech hnědé, bílé i tyrkysové. Modrá je barvou vody a nebe, obecně je spojená s čistotou myšlení a relaxací. Ladí s nábytkem a doplňky v bílé, žluté a hnědé. Fialová příznivě ovlivňuje sexuální aktivitu. Vhodně kombinovat se dá s bílou, růžovou, šedou nebo černou.

Zajímavé kombinace: přírodní zelená s levandulovou, modrá s okrovou, fialová se žlutou.

Žlutá, oranžová, červená nás probouzí k aktivitě, jsou vhodné v ložnicích, které jsou spojeny s pracovním koutem a podobně, spolu s odstíny hnědé místnost proteplují a zútulňují. Žlutá barva vás každé ráno a optimisticky naladí a naplní energií. Kombinovat ji můžeme s tmavým nábytkem i s bílou, tyrkysovou nebo fialovou. Odstíny růžové až červené působí velmi aktivně a energicky, jsou velmi smyslné. Pro ty, kteří se na to cítí, doporučujeme malbu v těchto barvách zmírnit kombinací s bílou, šedivou nebo béžovou.

Pokud nemáte odvahu experimentovat s barvami zdí v ložnici, vsaďte na bílou klasiku. Náladu místnosti pak můžete měnit barvou doplňků, někdy stačí jen nové povlečení.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.