Jaké čerpadlo do studny

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 15. 06. 2016,  0x


Ačkoliv lze čerpadlo použít na mnoha místech, nejčastěji je využíváno při čerpání vody ze studny. Pokud máte studnu nebo vrt, bez kvalitního čerpadla se neobejdete. V případě, že právě váháte, jakému čerpadlu dát přednost, v dnešním článku se zaměříme na parametry jednotlivých typů čerpadel.

Jak vybrat čerpadlo do studny

Jen pro vaši představu, nerozlišujeme pouze čerpadla do studny či vrtu, ale taktéž takzvaná horizontální čerpadla, která slouží především k zavlažování záhonků, nebo dále kalová čerpadla, která jsou vhodná k použití do jímky, septiku nebo pro silně znečištěnou vodu. Nyní ale zpět k čerpadlům pro studny. 

V první řadě máte na výběr povrchové nebo ponorné čerpadlo. Zásadním rozdílem je hloubka studny, ze které dokáže čerpadlo čerpat vodu. V případě klasických studní se vám bude pravděpodobně hodit povrchové čerpadlo. Pamatujte však, že tento typ čerpadla zvládne čerpat vodu maximálně z hloubky osmi metrů. Jestliže máte větší hloubku studny, sáhněte po ponorném čerpadlu. Nezapomeňte však zohlednit i řadu dalších faktorů, jako je například průměr potrubí a vrtu - bohužel se někdy stává, že vybrané čerpadlo se nevejde do vrtu. Nejmenší čerpadla se přitom vejdou do vrtu již o průměru 100 mm.

Další kritéria výběru čerpadla do studny

Kromě průměru však je důležité také zohlednit četnost používání čerpadla. Jiné čerpadlo se vám bude hodit pro studnu vedle domu a jiné pro chatu, kde jezdíte párkrát do roka. S tím souvisí i množství vody, které bude nutné čerpat, výkon čerpadla či potřebný tlak.  Samozřejmostí je proto volba vhodného průtoku. Pokud plánujete využívat vodu pro běžnou činnost domácnosti, jako je například použití pračky, myčky či toalety, počítejte s průtokem v rozmezí 2 až 4 m³/hod. V případě zalévání zahrádky se vám bude hodit průtok přibližně 1,5 m³/hod. 

Jestliže budete potřebovat mnoho vody, ale zásobník bude malý, čerpadlo bude nucené často spínat, což s sebou přináší i mnohem větší spotřebu. Ačkoliv to možná není tolik důležité jako například výkon, i u čerpadla se setkáváme s různou hlučností, která nás může více či méně rušit. Mnohem hlučnější jsou povrchová čerpadla.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.