Jak zlikvidovat sršní hnízdo

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 23. 08. 2016,  0x


Sršně a sršní bodnutí straší nejen alergiky, ale všechny, kteří mají chaty, chalupy, zahrady nebo bydlí na venkově. Strach pramení nejen z jejich velikosti a hlasitého bzučení, ale také možná mýtů, které jsme o nich slyšeli v televizi. Noční můrou se pak především stává, objevíme-li na naší zahradě sršní hnízdo. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak zlikvidovat sršní hnízdo.

Jak jsou sršni nebezpeční?

Možná vás překvapí, že sršeň má ve skutečnosti mnohem slabší jed než vosa nebo včela. Pro člověka by byl sršní jed nebezpečný pouze v případě, že by dostal desítky až stovky bodnutí. Samozřejmě u alergika stačí i jedno bodnutí. Obzvláště nepříjemné a na životě ohrožující je pak především bodnutí v oblasti krku či úst, kdy otok může ztížit či úplně znemožnit dýchání.

Rozhodně však neplatí, že čím méně jedu, tím méně bodnutí bolí. Sršní bodnutí je bolestivější a nepříjemnější než vosí či včelí. Je to dáno tím, že obsahuje vyšší dávku neurotransmiteru acetylcholinu.

Sršeň na vás zaútočí, jen pokud se cítí v ohrožení, jinak si vás nevšímá. Ovšem mít sršní hnízdo na zahradě není nic příjemného. Ačkoli i to má výhodu - sršně úspěšně likvidují větší hmyz. Jedno hnízdo může zlikvidovat až 1 kg škůdců a hmyzu denně, což je opravdu velké množství.

Bezpečné odstranění sršního hnízda

Při likvidaci sršního hnízda nemusíte mít strach, že byste porušovali zákon. Sršeň nepatří mezi chráněné druhy živočichů. Ovšem není to zase tak jednoduché, neboť sršeň je aktivní i v noci. Nejbezpečnější variantou je vyčkat do podzimu. S příchodem prvních mrazíků hnízdo vymírá a přežívá jen královna, která na jaře postaví hnízdo na jiném místě. Pokud tato varianta nepřichází v úvahu, zkuste použít insekticid s dalekým dostřikem. Pamatujte však na důkladnou ochranu, a to zejména krku a hlavy. Jako zbraň proti těmto nemilým spolu obyvatelům se dá použít i zahradní drtič listí, nepoužívejte domácí vysavač, sršni většinou přežijí a po vytáhnutí pytle by na vás zaútočili.

Jestliže patříte mezi alergiky nebo jen nechcete zbytečně riskovat, můžete si pozvat na sršně odborníky. Připravte si přibližně 1 500 Kč a máte po starostech.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.