Jak založit nový trávník

Zahrada

Přidal janapk, dne 3. 08. 2016,  0x


Trávník je jakýmsi spojovacím prvkem mezi jednotlivými plochami, jako jsou záhony, skupiny dřevin, skalky, vodní plochy nebo zídky a jeho kvalita je dost důležitá pro celkový vzhled pozemku.  Stačí nepodcenit přípravu, dodržet několik pravidel při zakládání a příští rok budete mít nejhezčí trávník v okolí.

4 kroky k založení trávníku

1. Úprava terénu

Pokud zakládáte trávník po rekonstrukci domu, cesty k němu nebo inženýrských sítí, měly by být všechny práce opravdu ukončeny. Upravíme všechny terénní nerovnosti a zasypeme výkopy. Nejlepší dobou na tyto práce je podzim, dáme tak půdě několik měsíců čas si sednout.

2. Příprava půdy

Podle toho, jak velká bude budoucí travní plocha, pozemek zryjeme rýčem nebo zořeme a zbavíme ho kamení, zbytků stavebního materiálu, suti a podobně. Do půdy zapravíme hnojivo bohaté na fosfor a pokud máme příliš kyselou zeminu (pH nižší než 5,5), přidáme mletý vápenec.

3. Odstranění plevele

Tento krok rozhodně nepodceňujte, pokud chcete mít opravdu pěkný a jednotný trávník. Nejlépe se obtížných vytrvalých druhů (kopřiva, pýr, svlačec, pampeliška aj.) zbavíme herbicidy aplikovanými přímo na rostliny nejméně dva týdny před výsevem trávníku. Nejčastěji používané jsou Roundup nebo Touchdown.

4. Výsev trávníku

Do samotného výsevu se pustíme buď od poloviny dubna do konce května, kdy je půda po zimě odpočatá, dostatečně vlhká, ale už ohřátá jarním sluníčkem. Druhý vhodný termín je od poloviny srpna nebo v září, kdy už plevel tolik neroste a ptáci jsou dost nasycení, takže nebudou příliš vyklovávat semínka.

Travní směs sejeme rovnoměrně, pokud možno za bezvětří. Nejprve použijeme asi třetinu směsi a přehrabeme železnými hráběmi. Potom kolmo na 1. dávku sejeme druhou třetinu a opět použijeme hrábě. Nakonec opět křížem sypeme poslední dávku a půdu utužíme válcem nebo ušlapeme.

První dva týdny na trávník rozhodně nevstupujeme a několikrát denně zaléváme. Po dobu klíčení je nutné udržovat semena stále vlhká.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.