Jak vyštipovat rajčata
Přidal janapk, dne 18. 08. 2016, 0x
Pokud pěstujete keříková rajčata, nemusíte se tím zabývat, u tyčkových odrůd ovšem nesmíme podcenit jednu důležitou činnost: v době, kdy tyčková rajčata rostou, je velmi potřebné vyštipovat zálistky.
Tyčkové odrůdy se pěstují převážně ve sklenících či foliovnících a rostou i v době, kdy nasadily květy. Keříčkové odrůdy, které pěstujeme volně na zahradě nebo v nádobách na balkoně, ve chvíli, kdy začnou kvést, růst přestávají.
Co jsou zálistky a proč se vylamují
Z hlavního stonku vyrůstá list nebo květenství. Někdy ale mezi hlavním stonkem a listem vyroste další výhonek - zálistek. Také vinaři tento termín znají, u vinné révy se též odstraňují. Důvodem, proč se zálistky (nebo také fazochy) vylamují, je fakt, že by rostlina bez této úpravy byla zbytečně hustá a růstem by se vysilovala. To by následně poznamenalo plody: bylo by jich méně. byly by drobnější a strádaly by nedostatkem živin i slunečního světla. U hodně hustých rostlin zároveň víc hrozí houbová onemocnění.
Proto je nezbytné všechny zálistky vylamovat.
Postup při vyštipování zálistků u rajčat
Zálistky neodřezáváme ani neodstřihujeme nůžkami, tím bychom jen zvýšili riziko nákazy některou z viróz. Jediný vhodný způsob je vylamování rukou.
Postup správného vylamování zálistků:
- Rostliny kontrolujeme pravidelně nejméně jednou týdně. Je důležité zálistky vylamovat včas, přerostlé už není vhodné odstraňovat, protože jizva po nich by byla velká a tím i zbytečné riziko nákazy.
- Odstraňujeme zálistky nejméně 3 cm dlouhé, ideálně mezi 5 - 10 cm.
- Zálistek uchopíme ve vrchní části a vylomíme. Rozhodně se nedotýkáme poraněného místa.
- Celý proces opakujeme po celou vegetační dobu rajčat.
- Růstový vrchol rostliny si zpočátku hlídáme, abychom ho nevyštípli předčasně. Jestliže je rostlina dost vysoká a další plody by už nestihly dozrát, zaštípneme i vrchol rostliny.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.