Jak vyštipovat rajčata

Zahrada

Přidal janapk, dne 18. 08. 2016,  0x


Pokud pěstujete keříková rajčata, nemusíte se tím zabývat, u tyčkových odrůd ovšem nesmíme podcenit jednu důležitou činnost: v době, kdy tyčková rajčata rostou, je velmi potřebné vyštipovat zálistky.

Tyčkové odrůdy se pěstují převážně ve sklenících či foliovnících a rostou i v době, kdy nasadily květy. Keříčkové odrůdy, které pěstujeme volně na zahradě nebo v nádobách na balkoně, ve chvíli, kdy začnou kvést, růst přestávají.

Co jsou zálistky a proč se vylamují

Z hlavního stonku vyrůstá list nebo květenství. Někdy ale mezi hlavním stonkem a listem vyroste další výhonek - zálistek. Také vinaři tento termín znají, u vinné révy se též odstraňují. Důvodem, proč se zálistky (nebo také fazochy) vylamují, je fakt, že by rostlina bez této úpravy byla zbytečně hustá a růstem by se vysilovala. To by následně poznamenalo plody: bylo by jich méně. byly by drobnější a strádaly by nedostatkem živin i slunečního světla. U hodně hustých rostlin zároveň víc hrozí houbová onemocnění.

Proto je nezbytné všechny zálistky vylamovat.

Postup při vyštipování zálistků u rajčat

Zálistky neodřezáváme ani neodstřihujeme nůžkami, tím bychom jen zvýšili riziko nákazy některou z viróz. Jediný vhodný způsob je vylamování rukou.

Postup správného vylamování zálistků:

  • Rostliny kontrolujeme pravidelně nejméně jednou týdně. Je důležité zálistky vylamovat včas, přerostlé už není vhodné odstraňovat, protože jizva po nich by byla velká a tím i zbytečné riziko nákazy.
  • Odstraňujeme zálistky nejméně 3 cm dlouhé, ideálně mezi 5 - 10 cm.
  • Zálistek uchopíme ve vrchní části a vylomíme. Rozhodně se nedotýkáme poraněného místa.
  • Celý proces opakujeme po celou vegetační dobu rajčat.
  • Růstový vrchol rostliny si zpočátku hlídáme, abychom ho nevyštípli předčasně. Jestliže je rostlina dost vysoká a další plody by už nestihly dozrát, zaštípneme i vrchol rostliny.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.