Jak vyrobit sluneční hodiny

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal katerinadoul, dne 7. 08. 2016,  0x


To, že sluneční hodiny určují čas podle dopadajícího stínu, ví každý. Věděli jste ale, že vůbec první sluneční hodiny pocházejí pravděpodobně z Irska z období přibližně 5 000 před n.l.? Kolem roku 3 500 před n. l. je již používali v Egyptě, Indii a Číně. A protože sluneční hodiny mohou být zajímavou a krásnou dekorací domu, prozradíme vám, jak sluneční hodiny vyrobit.

Výroba slunečních hodin

Na začátku byste se měli především rozhodnout, zda slunečního hodiny budou pouze dekorací a bude vám tak jedno, jestli ukazují přesný čas, nebo zda chcete opravdu funkční a přesné hodiny. Druhá varianta je samozřejmě o poznání složitější, ale jistě se tato námaha vyplatí. Základem je výběr místa. Musíte si dát pozor, aby nebyly hodiny zastíněné. Proto opravdu pečlivě pozorujte vybrané místo, zda během celého dne a různých ročních období na toto místo svítí slunce. Hodiny jinak mohou být umístěné na zdi domu, na zemi nebo sloupku.

Jak vyrobit svislé sluneční hodiny

Svislé sluneční hodiny je nejlepší umístit na jižní zeď. Stěna však může být mírně natočená na západ či východ. Prvním krokem je určení a zakreslení bodu, odkud bude vycházet tzv. ukazatel času. Použijte olovnici a podle ní zakreslete přímku, jedná se o polední přímku, na které bude ležet “12” v zimním čase a “13” hodin v letním čase. Dále si vyrobte šablonu trojúhelníku s úhly 90°, druhý úhel je shodný se zeměpisnou šířkou a třetí úhel je 90° - zeměpisná šířka. V pravé poledne přiložte šablonu ke zdi tak, aby třetí úhel byl v místě úhlu, který svírá ukazatel času se zdí. Když víte, kde leží číslo 12, pro zakreslení dalších číslic musíte vždy vyčkat na celou hodinu a podle dopadajícího stínu zakreslit jednotlivé hodiny. Po zakreslení všech číslic je třeba upevnit ukazatel času. Ten by měl být z nerezavějícího materiálu, jako je například olověná trubka. Délku zvolte podle velikosti slunečních hodin. Průměr trubky by měl být ale 5 – 8 mm. Vyvrtejte otvor a pomocí malty trubku upevněte. Před ztvrdnutím malty ale trubku ještě ohněte tak, aby ukazatel času a stěna spolu svírali úhel, který se rovná 90° - zeměpisná šířka. Až malta pořádně zatvrdne, upravte sklon pomocí šablony.

Poslední částí, která vás ještě čeká, je umělecká – tedy jak vlastně budou vaše sluneční hodiny vypadat. V případě, že máte umělecký talent, vyzdobte si hodiny svépomocí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.