Jak vyčistit troubu
Přidal zuzanab, dne 5. 04. 2016, 0x
Trouby, ať už parní, horkovzdušné nebo mikrovlnné patří ke každodenním pomocníkům v našich kuchyních. Aby nám co nejdéle a co nejlépe sloužily, potřebují občas trochu té naší péče. Jak je tedy správně čistit, aby spolehlivě pracovaly a jejich vzhled nás příliš neděsil?
Jak pečovat o parní troubu
Parní trouby mají spoustu výhod, k těm největším patří to, že se příliš nezanášejí nečistotami. Alespoň ne tolik, jako klasické trouby. Jestliže se přece jen stane a ulpí na jejich vnitřní straně nějaké kousky pokrmů a ty se připečou, není těžké tyto nečistoty odstranit. Ve většině případů je naprosto dostačující omýt vnitřek trouby teplou vodou s dostatkem tekutého čisticího prostředku.
Minimálně 1x za týden omyjeme rovněž vnitřní skleněnou desku, a to horkou vodou s přidaným saponátem. Tato skleněná deska se dá také omývat v myčce.
Někdy se znečistí také rošty. Připečené pokrmy z roštů odstraníte tak, že rošty nejprve namočíte na nějakou dobu do dřezu. Ponořené ve vodě se alespoň částečně odmočí. Na připečeniny použijte drsnější stranu mycí houbičky, na kterou jste nanesli pískový čisticí prostředek.
Jestliže není vnitřek trouby příliš znečištěný, postačí, když se do trouby vloží miska naplněná vodou, 20 minut se zahřívá a za tu dobu se vypaří veškeré nečistoty a mastnota.
Jak zbavit špíny a zápachu mikrovlnnou troubu
Mikrovlnné trouby jsou někdy využívané častěji než horkovzdušné nebo parní, alespoň tedy v některých domácnostech. Už proto, že se v nich dají pokrmy také rozmrazovat, nejen rychle ohřívat. I když je v každé mikrovlnné troubě plastový poklop na přikrytí ohřívaných pokrmů, ne každý z nás jej používá. Ovšem jeho používání by se mělo stát samozřejmostí, a to právě proto, aby se znečištění vnitřku mikrovlnné trouby minimalizovalo.
I když poklopy používáme, neuchráníme tím mikrovlnnou troubu před nejrůznějšími pachy šířícími se z pokrmů. Naštěstí jsou mikrovlnné trouby vyráběny z nerezavějící oceli, která se snadno čistí.
Osvědčené domácí prostředky na čištění
S čištěním domácích spotřebičů a trouby zvlášť vám nejčastěji pomohou nejlépe osvědčené domácí prostředky. Sodu, ocet, citron a prací prášek máme obvykle vždy doma. Vybereme jednu ze surovin a smícháme ji s vodou, necháme odstát půl hodiny a pak v roztoku namáčíme měkký hadřík, kterým omýváme troubu.
Na zaschlou špínu a zápach vezměte citron
Citron je vydatný pomocník v boji se zaschlou špínou i se zápachem. Postačí, když nakrájíte půlku citronu na kolečka, položíte kolečka na misku nebo talíř, vložíte do mikrovlnky a zapnete na 5 minut. Změklým citronem můžete vytřít stěny mikrovlnky, a poté ji přečistit papírovou kuchyňskou utěrkou. Budete překvapeni, jak je to snadné zbavit se špíny i zápachu zaráz.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.