Jak vyčistit připálený hrnec

Praktické rady

Přidal janapk, dne 22. 04. 2016,  0x


I při sebevětší opatrnosti se to prostě někdy stane a na dně hrnce se objeví zbytky připáleného pokrmu. Především, když vaříme mléko, se tomu dost často neubráníme. A zrovna připálené mléko se čistí obzvlášť obtížně a někdy ani po opakovaném čištění se připálenin úplně nezbavíme. Pokud můžeme na hrnec použít drátěnku, máme vyhráno. To ale není vždycky možné. Naštěstí jsou způsoby, kterými se zbavíme připálenin, aniž bychom hrnec poškrábali drátěnkou.

Tipy na vyčištění připálenin z hrnce

Většina hospodyněk má svůj osvědčený způsob, na který nedá dopustit. Jací pomocníci tedy určitě nezklamou:

  1. Ocet – nalijte stejné množství octa a vody do hrnce a povařte. Po vychladnutí připáleninu z hrnce lehce odstraníte. Místo octa můžeme také použít kyselinu citrónovou.
  2. Prášek do pečiva, stejně jako jedlá soda, má podobné účinky. Nasypeme do připáleného hrnce s trochou vody a vaříme.
  3. Účinná je i kombinace octa a kuchyňské soli. Sůl a ocet smíchejte s trochou vody a nechte v hrnci působit přes noc. Pak již připálené místo snadno vyčistíte.
  4. Písek nebo pasta na nádobí – dáme do hrnce s trochou vody a také povaříme. Tento způsob čištění připálenin si pamatuji z domova. Po vychladnutí se připálené vrstvy lehce odloupnou ode dna a hrnec už dočistíme běžným způsobem.
  5. Z dnešních čistících prostředků se na připáleniny hodí například sůl do myčky na nádobí nebo prášek na praní. Necháme působit přes noc, pak již hrnec snadno umyjeme.
  6. Někdy musíme použít silnější chemii, jako je čistič WC (Domestos), přípravek na sporáky Drana a podobně. I tyto prostředky necháme chvíli působit, aby se připálená vrstva uvolnila. Při použití těchto agresivnějších čističů nezapomínáme na ochranné pomůcky a větrání místnosti.

Překvapivý prostředek na vyčištění připáleného hrnce

Na závěr jsem si nechala čištění připálenin přípravkem sice neobvyklým, za to však prověřeným už stovkami žen a velice účinným.

Do připálené nádoby nalijeme coca colu!  Přivedeme ji k varu a potom ji necháme v hrnci nějakou dobu probublávat. Během toho můžeme připálenou vrstvu lehce odškrabovat třeba vařečkou. Nebo po vychladnutí coca colu vylijeme a dočistíme houbičkou či kartáčkem.

Uvedené způsoby čištění nádobí vám pomůžou odstranit připálenou vrstvu ze všech druhů materiálů, které se na výrobu hrnců používají. Nádobí poměrně snadno vyčistíte bez použití síly a nezanecháte na něm žádné stopy v podobě škrábanců.

Možná jsme při výčtu možných způsobů zapomněli na některý, který znáte a máte vyzkoušený vy. V tom případě se, prosím, neváhejte o něj s námi podělit v diskuzi pod článkem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.