Jak vyčistit dehet v komíně

Praktické rady

Přidal janapk, dne 17. 04. 2016,  0x


Topíte v krbových kamnech nebo v kotli na tuhá paliva? Pak jistě víte, že základem správného fungování kamen je čistý komín. Po schválení vyhlášky č.91/2010 Sb jsou majitelé nemovitostí dokonce povinni udržovat komíny čisté. 

Zopakujme si nejdřív, jaké povinnosti nám ze schváleného „kominického zákona“ vyplývají:

u celoročně užívaných topidel na tuhá nebo tekutá paliva musíme čistit komín 3x ročně

  • u sezónních topidel čistíme komín 2x ročně
  • u kotlů na zemní plyn pak stačí vyčistit komín jedenkrát v roce

V případě zdrojů tepla do 50 kW zákon umožňuje čištění komínu ponechat na majiteli, nemusí tedy nutně volat kominíka. 

Přítomnost kominíka potřebujeme při pravidelné kontrole jednou za rok, při revizi komína po opravě nebo rekonstrukci, nebo jestliže začínáme provozovat nový komín. 

Jak se tvoří dehet v komíně?

Dehet vzniká při nedokonalém pálení tuhých paliv, zvlášť pokud topíme nedostatečně vyschlým dřevem. Ještě horší je, pokud v kamnech nebo kotli spalujeme i různé zbytky z domácnosti. Dehet v komíně se může vytvořit i v případě, že topíte briketami,  jestliže po rozhoření uzavřeme přívod vzduchu a necháme brikety jen žhnout. Pokud navíc zanedbáme pravidelnou údržbu, je jen otázka času, kdy nastane problém. Případů, kdy hořely nemovitosti vytápěné tuhým palivy v důsledku vznícení dehtu v komíně, známe mnoho.

Jak vyčistit zadehtovaný komín vlastními silami?

Pokud máme odvahu vylézt na střechu, není to až takový problém. Potřebujeme k tomu jen správné nářadí a vhodnou chemii.

Kominické nářadí jako sluníčka a štrosákové kartáče by měly mít stejný průměr jako má komín. Kartáče jsou vhodné na kratší komíny a kouřovody od kamen do komína.

Před samotným čištěním spalte v kamnech chemický čistič (např. Kominíček nebo Eurexim) a přestaňte topit. Komín začněte čistit až když je vychladlý. Nezapomeňte zavřít a utěsnit dvířka topidla, aby se vám jimi saze nevyvalily třeba do obýváku. Nánosy sazí a slabší vrstvy dehtu se díky chemii uvolní a snáze se ze stěn strhnou. Pak už jen stačí je vybrat spodními komínovými dvířky.

Pokud je vrstva dehtu už silnější, v komíně se začínají tvořit krápníkové útvary nebo už dokonce prorůstá komínovou cestou, na vyčištění komína v takových případech už sami nestačíte.

U cihlových nebo šamotových komínů je možné vrstvu dehtu vypálit. Rozhodně se však nesnažte dehet v komíně vypalovat sami. Na takovou práci rozhodně volejte odborníky a to nejen proto, že nám to nařizuje zmíněná vyhláška. Bez odborného dozoru se vystavujete riziku požáru nebo otravě ze zplodin, které se během hoření uvolňují.

V takovém případě se rozhodně vyplatí několik stovek za odbornou práci investovat.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.