Jak vyčistit a dezinfikovat studnu?

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 27. 08. 2016,  0x


Jestli patříte mezi ty šťastlivce s vlastní studnou na zahradě, myslete na to, že pokud je studna špatně zakrytá, či je po povodních, je nutné studnu vyčistit a dezinfikovat. 

Jak a kdy kontrolovat čistotu studny

Ačkoliv vám nehrozí žádné riziko znečištění, i přesto je nezbytné kvalitu vody alespoň jednou ročně kontrolovat pomocí tzv. rozboru vody, což je mikrobiologická a chemická kontrola vody. Pokud už dojde ke kontaminaci vody ve studni (například při povodních), je nutná sanace. I v případě, kdy studna nebyla kontaminována, je dobré sanaci v provádět vždy po několika letech. Na dně studny se totiž mohou vytvářet nánosy usazenin, které mohou později způsobit problémy. Intervaly čištění by měly být u kopané studny 5 let a u vrtané studny 10 let. V případě kontaminace je prvním krokem zjištění a následné odstranění příčiny znečištění. Čištění studní není zrovna snadná práce a může být i nebezpečná, proto můžete ušetřit čas a přenechat tento úkol specializovaným firmám, které mají potřebné zkušenosti a vybavení. 

Jak postupovat při čištění studny

Pokud jste se rozhodli pustit se do sanace přece jen sami, vybavte se potřebným vybavením. Jedná se především žebřík a profesionální kalové čerpadlo, které málokdo z nás vlastní, ale lze jej bez problémů zapůjčit ve speciálních půjčovnách. Prvním krokem je odčerpání vody ze studny. Než přejdete k sestupu do studny, ověřte si, jestli se v ní nenacházejí nebezpečné plyny. Nejprve vyneste nevyčerpaný kal a pak se pusťte do čištění stěn kartáčem, poté použijte dezinfekci. Čistěte, dokud nebude stěna zbavena veškerých nečistot a řas. Pokud narazíte na rozbitá místa, opravte je cementovou mazaninou. Poté vás čeká ještě úprava dna. Vyčistěte přítoky a poté vyměňte pískový či štěrkový podsyp. Posledním krokem je nechat vodu natékat a zároveň ji odčerpávat, dokud bude voda zakalená. Na úplný závěr nalijte do studny podle návodu dezinfekční prostředek. Přibližně za dva dny je možné vodu používat pouze jako užitkovou a za dva až tři týdny je potřeba nechat udělat rozbor vody a podle výsledků vodu dále užívat.

Dezinfekce vody ve studně

V případě menšího znečištění je možné provést pouze dezinfekci vody, čímž se zničí 99% bakterií. Většina dezinfekčních prostředků je na bázi chlóru, který je vhodný na úpravu pitné vody. Účinnou látkou těchto prostředků je chlornan sodný, jinak nazývaný také aktivní chlór. Když se dostane do styku s nečistotami, uvolní aktivní kyslík, který vodu dezinfikuje. Z aktivního chlóru se potom stane chlorid sodný, což je vlastně kuchyňská sůl. Voda tedy neobsahuje žádné nebezpečné chemické látky a je možné ji po dezinfekci ihned konzumovat. Vhodné je ovšem pár hodin počkat, než se úplně ztratí chlorová pachuť. Dezinfekci provádějte alespoň jednou týdně, abyste předcházeli šíření patogenních mikroorganismů.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.