Jak vybrat vysavač

Praktické rady

Přidal janapk, dne 14. 05. 2016,  0x


Je opravdu těžké vybrat si z široké nabídky vysavačů na současném trhu. K dispozici jsou vysavače klasické i robotické, se sáčky i bezsáčkové, na suché i mokré vysávání. Podle čeho se rozhodovat při koupi vysavače? Jaké parametry je nutné zohlednit, abychom koupili ten správný vysavač pro naši domácnost?

Podle čeho vybrat správný vysavač?

Než se definitivně rozhodnete pro některý z vysavačů, musíte si ujasnit několik skutečností:

- Jak velká a členitá je plocha, kterou potřebujete vysávat

- Jaký je povrch, který budete vysavačem ošetřovat

- Co všechno od vysavače očekáváte kromě běžného zbavení smetí z podlahy

- Příkon a výkon vysavače

- Hmotnost a další vlastnosti vysavače

- Příslušenství v ceně

Jiný přístroj si pořídíte, pokud uklízíte velké plochy, jestliže máte doma domácí zvíře nebo naopak pokud je mezi členy rodiny alergik.

Výběr vysavače – důležitá kritéria

Příkon/výkon – společně s cenou je to asi první, co nás na vysavači zajímá. Nebudeme si nic nalhávat, náklady na provoz jsou hledisko důležité, takže pokud máme investovat do elektrického přístroje, příkon nás zajímá. Stejně tak, kolik práce za ty náklady dokáže udělat. Obecně platí, že čím menší je příkon vysavače, tím méně energie spotřebuje a tím méně nás jeho provoz stojí. Naopak čím vyšší sací výkon, tím čistší podlahy za sebou zanechává.

Funkce – kromě běžného úklidu podlah nabízí jednotlivé vysavače další funkce, které usnadňují úklid a zlepšují prostředí domova.

K standardu dnešních vysavačů patří například filtrace vzduchu. O tom, jak vysoce účinná je, se přesvědčíme podle HEPA filtru, kde platí, že čím vyšší číslo filtru, tím účinnější je filtrace. U HEPA 13 je účinnost až 99,97 %. Pro rodinu s alergikem je vhodné vybrat vysavač, který má nejen HEPA filtr, ale i vodní. Ten zachycuje i roztoče a další alergeny a nepustí je zpět do prostoru.

Pokud máte doma koberce, je dobré vybrat vysavač s mokrým vysáváním, protože jím můžete koberce podle potřeby i prát. Stejně tak je vhodný na praní potahů sedacích souprav.

Jestliže máme doma domácího mazlíčka a potřebujeme se při úklidu vypořádat i s jeho chlupy, určitě volíme vysavač se sáčkem. Bezsáčkový je vhodný jen na běžné smetí, chlupy zvířat by se mohly dostat až k motoru. Zároveň je dobré, pokud je součástí příslušenství i rotační kartáč, který se nejlépe se zvířecími chlupy vypořádá.

Typ – hodně rodin přemýšlí nad koupí robotického vysavače. Šetří čas i námahu, bohužel se ale nehodí do každé domácnosti. Jaký typ je vhodný pro vás?

Robotický – je vhodný do větších, málo členitých místností, kde nejsou koberce s vysokým chlupem.

Tyčový – do menších a úzkých prostor. Nezapomeňme, že po dobu úklidu manipulujeme s celým přístrojem, takže je jeho použití fyzicky namáhavější.

Ruční – mají obvykle akumulátor, takže se hodí tam, kde kromě pohotového použití například k vysátí drobků na stole, potřebujeme vysavač do automobilu.

Podle velikosti ploch, které vysáváme, vybíráme i velikost nádobky na smetí u jednotlivých vysavačů. Pokud ošetřujeme plochu menší než 50m2, stačí nádobka o objemu do 2,5l. Tam, kde vysáváme plochu větší než 150 m2, potřebujeme nádobku nejméně 4l.

Vybrat nejlepší vysavač je celkem náročný proces, ale správně zvolený vám vydrží opravdu dlouho. Proto se vyplatí pořádně si koupi promyslet.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.