Jak vybrat pračku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 29. 04. 2016,  0x


Pračka je v dnešní době již nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Asi nikdo si nedovede představit, že by každý týden pral hromady prádla v ruce. A proč také, když nabídka trhu nabízí nejrůznější typy praček vybavených více či méně praktickými funkcemi. Jak ale vybrat nejlepší pračku?

Základní kritéria výběru pračky

Základním faktem, se kterým je dobré seznámit se ještě dříve, než si pračku domů dovezete, je energetická náročnost. Dle nařízení EU se na trhu nesmí vyskytovat již žádná pračka s horší účinností praní, než je třída A. Proto více pozornosti věnujte účinnosti odstřeďování, které se pohybuje mezi třídou D a A a jsou tak mezi pračkami obrovské rozdíly.

Kromě rozměrů pračky je třeba zvolit i to, zda ji chcete plnit předem nebo vrchem. Nejčastějším typem praček v domácnostech jsou pračky plněné předem. Jejich výhodou je především právě snadné plnění pračky i následné vytahování prádla z jejího bubnu. Co se týče praček plněných předem, je na trhu k dostání nespočet modelů, a to na rozdíl od praček plněných vrchem, které se hodí především do menších prostorů. Pračky plněné vrchem mají taktéž v oblibě starší lidé, kteří se nemusí pro prádlo příliš ohýbat. Tento druh pračky můžete rovněž bez problémů obestavět různými skříňkami. Volný musí zůstat pouze horní díl pračky. Pračku s předním plněním můžete pro změnu jednoduše zabudovat i do kuchyňské linky. V takovém případě však musíte zvolit vestavnou variantu.

Dalším rozdílem mezi pračkou plněnou předem a pračkou plněnou vrchem je jejich technické vybavení a moderní funkce. Pračka plněná vrchem bohužel neposkytuje takové praktické vychytávky jako pračka plněná předem. Najdou se však mezi nimi i modely, které umožňují jak manuální volbu délky programu, teploty či odstřeďování, tak i typy, které nabízí pouze výběr programu a dále si vše již nastaví samy.

Pozor na další hlediska výběru pračky

S výběrem pračky souvisí i její hlučnost. Některé pračky jsou bohužel příliš hlučné, což rozhodně není nikomu příjemné. Pračky s předním plněním mají oproti pračkám s vrchním plněním velmi dobrou stabilitu a nižší hlučnost. Hlučnost u levnějších modelů praček se pohybuje i přes šedesát decibelů. Naopak dražší typy praček jsou schopné dostat se i pod padesát decibelů. Co se týče ždímání, tam se pračky pohybují dle daného modelu od šedesáti do osmdesáti decibelů.

Pračky plněné předem lze pořídit od kapacity okolo čtyř kilogramů prádla. Bez problémů však seženete i pračku, která pojme přes deset kilogramů prádla. Důležité je vědět, jaké množství prádla plánujete pravidelně prát. Dvojčlenná rodina si většinou vystačí s pračkou, kterou lze naplnit přibližně čtyřmi kilogramy oblečení. Čtyřčlenná rodina by však měla volit minimálně šesti kilogramovou kapacitu pračky.

A protože je v dnešní době rovněž důležitý design, je možné vybírat pračky od bílé,  stříbrné, černé až po barevné varianty.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.