Jak vybrat plynový kotel

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 7. 06. 2016,  0x


Patříte k většině, která topí pomocí plynu? Pak se jistě neobejdete bez kvalitního plynového kotle. Jestliže máte v plánu pořídit si nový plynový kotel, máte na výběr hned několik typů kotlů, a proto vám v dnešním článku poradíme, jak najít mezi tolika druhy ten pravý.

Jak vybrat vhodný typ plynového kotle

Plynové kotle se dělí do tří skupin, a to na kondenzační, závěsné a stacionární, přičemž každý z nich má své výhody i nevýhody. Jedním z nejčastěji používaných plynových kotlů je závěsný. Závěsný plynový kotel je vhodný i do menších prostor, neboť nezabere příliš místa. Vzhledem k tomu, že má často zabudovaný i průtokový ohřívač vody, je možné jej využít nejen k topení, ale i k ohřívání vody. A z toho důvodu je nezbytné umístit závěsný kotel buď do koupelny, nebo do její blízkosti. Závěsný kotel však může mít taktéž zabudovanou nádrž na teplou vodu. Co se týče ceny, závěsné plynové kotle patří v porovnání s ostatními k nejlevnějším. Počítejte však s tím, že jejich výkon není dostatečný pro vytápění velkých prostorů. Zároveň si pamatujte, že v případě závěsného kotle musíte mít zajištěné dobré odvětrávání místnosti.

Kondenzační kotle představují nejefektivnější a nejvýkonnější plynový kotel, neboť dosahují účinnosti až 110 %. Fungují na principu spalování zemního plynu. Kondenzační kotle jsou uzpůsobeny tak, aby využily i oxid uhličitý a vodní páry, které spalováním vznikají. Kondenzační kotel si můžete pořídit ve variantě závěsného i stacionárního plynového kotle. Výhodou kondenzačního kotle je mimo jiné to, že spaliny je možné odvádět pomocí plastové trubky skrz zeď a není tak třeba mít přistavený zděný komín.

Máte-li velký dům či potřebujete vytápět rozlehlé prostory, bude pro vás pravděpodobně nejvhodnější stacionární kotel. Podobně jako u závěsných kotlů si můžete zvolit, zda budete chtít kotel jen na topení, nebo i na ohřev vody. V případě ohřevu vody máte dvě možnosti, a to buď průtokový ohřívač nebo kotel s nádrží na vodu. V případě stacionárních plynových kotlů je třeba se taktéž rozhodnout, jestli dáte přednost nízkoteplotnímu, který je vhodný pro podlahové a stěnové topení, nebo vysokoteplotnímu, který je ideální například do velkých domů, kde vytápí i několik bytových jednotek.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.