Jak vybrat odšťavňovač

Kuchyně

Přidal katerinadoul, dne 23. 05. 2016,  0x


Také jste propadli mánii zdravé výživy a snažíte se konzumovat pouze kvalitní suroviny? Jedním ze skvělých pomocníků, který vám během chvilky připraví vynikající nápoj plný vitamínů a dalších důležitých živin, představuje odšťavňovač. Věděli jste však, že i mezi odšťavňovači existují větší či menší rozdíly? V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat ten nejlepší.

Základní druhy odšťavňovačů

Odšťavňovače dělíme do dvou základních skupin, a to na takzvané šnekové a odstředivé. Šnekové odšťavňovače neboli lisy nejprve ovoce rozdrtí pomocí rotujících kol - šneků a poté přes speciální otvor vytlačí ovocnou či zeleninovou šťávu. Pro šnekové odšťavňovače je charakteristická hustší konzistence připravených šťáv, což je především z důvodu obsahu části dužiny a vlákniny. Zároveň je pro takto připravené šťávy typická výraznější chuť. Výhodou šnekového odšťavňovače je, že na rozdíl od odstředivého si dobře poradí i s měkkými surovinami či bylinkami.

Naproti tomu odstředivé odšťavňovače využívají otočných nožů, které ovoce i zeleninu velkou rychlostí nakrouhají a díky odstředivé síle ji protlačí přes síto. Výsledkem je tak oproti šnekovým odšťavňovačům spíše čirá šťáva než pyré nebo hustější džus. Počítejte však, že z odstředivého odšťavňovače získáte podstatně méně šťávy než z odšťavňovače šnekového. Výhodou odstředivého odšťavňovače je poměrně jednoduchá manipulace i čištění a větší rychlost zpracování ovoce a zeleniny. Nevýhodou je vyšší hlučnost, než jakou vydává šnekový odšťavňovač.

Další kritéria výběru odšťavňovače

Aby vám odšťavňovač nepřidělal více práce než je nutné, dejte přednost odšťavňovačům s větším plnícím otvorem. Ideální je otvor o velikosti alespoň sedm centimetrů. Dalším faktorem výběru odšťavňovače je případně i jeho hmotnost. Vzhledem k tomu, že je odšťavňovače nutné vždy dobře vyčistit, budete s nimi potřebovat jednoduše manipulovat.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.