Jak vybrat myčku nádobí

Kuchyně

Přidal katerinadoul, dne 23. 05. 2016,  0x


Přestalo vás už bavit neustálé umývání nádobí? Ačkoliv mnozí v domácnosti ještě odmítají tohoto moderního pomocníka, v případě správného výběru ušetříte nejen čas, ale také vaši peněženku. A protože se myčka pomalu ale jistě stává standardem, v dnešním článku se podíváme, na co se při její koupit zaměřit.

Základní typy myček

V případě myček máte nejčastěji na výběr dva základní druhy, a to vestavné a volně stojící. Zajímavé řešení představují takzvané stolní myčky, které pojmou maximálně osm jídelních souprav.

Dále je však nezbytné vybrat z myček standardních, které mají šířku 60 cm, nebo myček úzkých, které ocení zejména domácnosti s menším kuchyňským prostorem. Větší myčky můžete naplnit průměrně 12 až 15 sadami nádobí. V případě užších myček počítejte s kapacitou 6 až 10 sad nádobí.

Výhodou vestavných myček je jejich praktické ukrytí v kuchyňské lince. Tu však musíte mít uzpůsobenou pro jejich vestavbu. Samozřejmostí jsou proto předem připravené rozvody. Naproti tomu volně stojící myčku lze umístit kamkoliv, kde je snadný přístup k rozvodu vody a odpadu. Za nejpraktičtější místo se však obecně považuje prostor vedle dřezu. U volně stojících myček se taktéž velice často můžete setkat s tím, že je zasunutá pod kuchyňskou desku. V takovém případě je však nezbytné sundat horní desku myčky.

Kritéria výběru myčky

Kromě velikosti a typu myčky je taktéž nutné zohlednit její energetickou náročnost, hlučnost, vnitřní vybavení, počet filtrů a funkce, kterými disponuje.

Vzhledem k tomu, že každý v domácnosti preferuje jiný druh nádobí, dobře si rozmyslete, zda vám vyhovuje počet a rozmístění vnitřních košů i jejich vysouvání.

O tom, kolik za myčku zaplatíte a kolik celkově ušetříte, rozhoduje energetická náročnost. Pamatujte, že nejvýhodnější je samozřejmě myčka odpovídající kategorii A+ až B+. Kromě mytí je však nutné zkontrolovat i účinnost sušení nádobí. Co se týče ideální spotřeby vody, měla by se pohybovat kolem 11 až 18 litrů. U levnějších a méně kvalitních myček je spotřeba vody samozřejmě vyšší. Dejte si však pozor, aby nepřekročila více než 25 litrů.

Hlučnost myček se nejčastěji pohybuje okolo 50 decibelů. Některé moderní myčky však nepřekročí hlučnost 44 decibelů, což ocení zvláště ti, kteří myjí nádobí přes noc.

Klasické myčky jsou zpravidla vybaveny základními programy a funkcemi. U většiny modelů nechybí předmytí, klasické mytí, intenzivní program, automatické mytí, smíšený program a rychlý program. Co se týče teploty, pohybuje se od 40 °C, která je určená pro mírně zašpiněné nádobí, až po 70 °C, která je vhodná především pro velmi špinavé nádobí. Zajímavý a velice oblíbený program představuje ECO, který sice trvá nejdéle, zato je nejúspornější.

Kromě základních funkcí může mít myčka taktéž funkci aquastop, která vás ochrání před vytečením vody v případě poškození hadice, odložené mytí, noční mytí, které je méně hlučné, antibakteriální programe či párty program, který slouží především k mytí skleniček. V rámci úspory nabízí některé myčky i funkci polovičního mytí.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.