Jak vybrat motorovou pilu

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 10. 06. 2016,  0x


Máte chatu nebo chalupu v blízkosti lesa či část lesa dokonce vlastníte? Pak se vám jistě čas od času bude hodit motorová pila. Motorová pila vám však výborně poslouží i při prořezávání stromků. A protože je trh doslova plný na první pohled stejných motorových pil, v dnešním článku se podíváme, na základě jakých parametrů se liší.

Základní dělení motorových pil

Jestliže hledáte motorovou pilu, je dobré rozmyslet si, jak moc často a k čemu ji budete využívat. Motorové pily se standardně dělí na hobby, farmářské a profesionální. V případě, že po motorové pile sáhnete jen párkrát do roka, abyste trochu prořezali stromky, bohatě si vystačíte s hobby motorovou pilou, jejíž objem je do 40 cm³. Kompromis mezi hobby a profesionální pilou představuje farmářská motorová pila, která hravě zvládne i náročnější kácení, neboť se jejich objem pohybuje okolo 60 cm³. Objem profesionální motorové pily může být až 80 cm³. Objem je však pouze orientačním údajem. O tom, zda je pila hobby nebo profesionální, rozhoduje mnohem více parametrů.

Dále se rozlišují benzínové a elektrické motorové pily. Benzínové pily jsou zpravidla výkonnější a oblíbenější než elektrické motorové pily. Počítejte však zároveň s vyšší cenou a větší hlučností. Elektrické pily jsou taktéž vybaveny nepraktickým elektrickým kabelem. Výhodou elektrických pil je však to, že se s nimi dobře pracuje v uzavřených místnostech. U elektrických motorových pil se příkon hobby motorových pil pohybuje od 1 600 do 2 000 Wattů.

Kritéria výběru motorových pil

Výběr motorové pily závisí i na tom, jak vám daná motorová pila sedne do ruky. S tím souvisí i hmotnost a tvar motorové pily či délka její lišty. Důležité je však také zohlednit spotřebu pohonných hmot, bezpečnostní faktor či vychytávky, jako je například antivibrační systém, snadný start nebo ergonomická rukojeť. Kvalitní motorová pila by však měla být taktéž vybavena automatickou brzdou řetězu i systémem automatického mazání řetězu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.