Jak vybrat LED žárovku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 18. 05. 2016,  0x


Věděli jste, že pojem LED žárovka je vlastně nesprávný? Vzhledem k tomu, že LED žárovky v sobě nemají rozžhavené vlákno, které je pro klasické žárovky charakteristické, jedná se o nepříliš šťastné pojmenování. Na druhou stranu LED žárovky, které využívají LED technologie, jsou vybaveny standardními paticemi, a proto je možné je používat stejně jako klasické žárovky. Váháte však, jakou LED žárovku vybrat? V dnešním článku se zaměříme na to, podle čeho vybrat vhodnou LED žárovku.

Základní pravidla výběru LED žárovky

Základním rozdílem mezi LED a klasickou žárovkou je, že v LED žárovce je absence rozžhaveného vlákna, a proto ani nevydávají žádné teplo. Další rozdíl představuje podstatně nižší spotřeba elektrické energie, a to až o 80%. LED žárovky rovněž mají výrazně delší životnost. Jejich investice se vám tak i přes vyšší pořizovací cenu určitě vyplatí.

Ačkoliv jste byli u klasických žárovek zvyklí orientovat se podle wattů, u LED žárovky není tato hodnota stěžejní, neboť watty nejsou přímo úměrné svítivosti. Při výběru LED žárovky byste se proto měli řídit světelnou účinností, která udává světelný tok při výkonu jednoho wattu. To, jaký příkon má LED žárovka, určuje nejen svítivost diod, ale také jejich počet či barevná teplota. Obecně platí pravidlo, že čím více LED diod žárovka obsahuje, tím dosahuje většího světelného toku, který je udáván v takzvaných lumenech, které mají zkratku “lm”.

Ještě než si LED žárovku pořídíte, zkontrolujte, zda má stejnou patici, jako měla dříve vámi používaná obyčejná žárovka. Klasický velký závit je označen E27, zatímco pro malý závit potřebujete E14. Dále jsou rovněž využívány bodovky, jejichž patice je označena GU10.

Abyste se jednodušeji zorientovali, pokud jde o svítivosti žárovky, dle oficiální tabulky Evropské unie odpovídá 15 W 90 lm, 25 W 200 lm, 40 W 400 lm, 60 W 700 lm, 75 W 900 lm a 100 W 1300 lm.

Výběr LED žárovky podle barvy světla

U výběru LED žárovky se musíte kromě světelného toku taktéž řídit barvou světla. LED žárovky jsou vybaveny plným spektrem barev, aniž by obsahovaly škodlivé ultrafialové a infračervené záření.

V souvislosti s LED žárovkami rozlišujeme tři barvy světla, a to teplé bílé, denní bílé a studené bílé světlo. Jestliže byste rádi vyměnili klasickou žárovku za odpovídající LED žárovku, sáhněte po barvě světla “teplá bílá”, která se nejvíce podobá klasické žárovce. Vzhledem k tomu, že má hřejivě žlutý nádech, je velice příjemná pro útulné osvětlení místností, které si zachovávají svou přirozenou barvu. Naopak do místností, jako jsou například pracovny, slouží denní bílá barva světla. Tato LED žárovka má ostré bílé světlo, které působí více chladným dojmem. Mimo jiné se hodí i do lampiček na čtení. Poslední barvu světla představuje studená bílá, pro kterou je charakteristické namodralé a chladné světlo. Tento typ působí uměle a nepřirozeně, a proto je vhodný zejména pro osvětlení venkovních prostor či skladů, kde je třeba zabezpečit nejvyšší svítivost.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.