Jak vybrat krbovou vložku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 16. 06. 2016,  0x


Rozhodli jste se, že si konečně pořídíte krb, u kterého si můžete vychutnávat příjemnou atmosféru, ať už u vás doma nebo na chalupě? Dnešní článek je tak stvořený přímo pro vás! Jestliže váháte, zda dát přednost otevřenému krbu, krbové vložce či krbovým kamnům, tentokrát vám přiblížíme výhody a nevýhody krbové vložky i to, podle čeho vybrat správný typ.

Kritéria výběru krbové vložky

V případě krbových vložek máte na výběr dva základní typy, a to klasickou krbovou vložku, nebo moderní krbovou vložku, která umožňuje vysunování dvířek a používání krbové vložky jako otevřeného krbu.

Kromě toho je třeba zvolit, zda dáte přednost jednoplášťové či dvouplášťové krbové vložce. Základním rozdílem mezi jednoplášťovou a dvouplášťovou krbovou vložkou je nutnost ventilátoru v případě dvouplášťové. Ačkoli je dvouplášťová krbová vložka výkonnější a přenáší teplo zpravidla mnohem rychleji, vytváří zároveň vyšší hluk. Dvouplášťovou krbovou vložku taktéž není možné používat při výpadku energie či chybě ventilátoru, neboť by hrozilo její přehřátí. U dvouplášťové krbové vložky je ovšem sníženo riziko přenosu kouře do ostatních místností na minimum.

Jestliže však chcete využít krb i k topení, je ideální volbou teplovodní krbová vložka. Při jejím výběru se však nezapomeňte poradit s odborníkem, který vám doporučí optimální výkon. U teplovodní krbové vložky rozhodně není dobré, když je poddimenzována ani když je předimenzována. Obecně však platí, že 1 kW výkonu stačí k vytopení 20 m3 prostoru.

Výhody a nevýhody krbové vložky

V případě, že se plánujete nejen hřát, ale rádi byste i vytápěli domácnost, krbová vložka má účinnost až 80 % oproti otevřenému krbu, jehož účinnost je maximálně 30 %. S tím souvisí i mnohem větší úspora dřeva oproti otevřenému krbu. Samozřejmě tou hlavní nevýhodou je horší pohled na oheň. Zároveň některé modely krbových vložen umožňují vysunutí dvířek směrem nahoru, a tak je lze použít i jako otevřený krb.

Zároveň je krbovou vložkou možné bez problémů vytápět okolní místnosti. U krbové vložky je taktéž mnohem menší prašnost a kouřivost.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.