Jak vybrat kávovar

Kuchyně

Přidal katerinadoul, dne 23. 05. 2016,  0x


Patříte k milovníkům kávy? Pak jistě víte, že předpokladem výborného šálku kvalitní kávy je její správná příprava. V případě, že ještě doma nemáte praktický kávovar, je nejvyšší čas to napravit. V dnešním článku vám poradíme, podle čeho kávovar vybírat.

Základní typy kávovarů

V první řadě je třeba vědět, jakou kávu chcete připravovat. Pokud vám chutná slabší a méně aromatická káva, pravděpodobně vám postačí překapávač. Jestliže si však chcete vychutnat šálek lahodné kávy se silným aroma, dejte přednost kávovaru na espresso. Třetí skupinu tvoří takzvané espresso kapslové kávovary, do kterých je zapotřebí speciálně určených kávových kapslí. Výhodou tohoto druhu kávovaru je především rychlá příprava kávy.

Základním rozdílem mezi přípravou překapávané kávy a espressa je způsob a teplota zalévání kávy. Zatímco překapávaná káva se zalévá horkou vodou a za normálního tlaku postupně překapává do konvice, pro výrobu espressa je nutná teplota 90 °C a tlak alespoň 9 až 15 barů, který během třiceti vteřin působí na mletou kávu. Z kávovaru na espresso získáte standardně kávu o objemu 30 ml. Z překapávače je kávy samozřejmě mnohem více.

Kávovary na espresso se dále dětí na automatické a manuální neboli pákové. Dalším základním rozdílem je i druh kávy. Některé kávovary jsou určené pouze pro mletou kávu, některé pro zrnkovou a u některých můžete použít oba dva druhy kávy. U automatických i manuálních kávovarů standardně najdete zásobník na vodu a odpad, kam padá lógr. V případě pákových kávovarů lze používat pouze mletou kávu, a to pomocí speciální páky, neboť nedisponují mlýnkem na kávu.

Další kritéria výběru kávovaru

Každý, kdo někdy připravoval kávu, jistě dobře ví, že o dobré či špatné chuti může rozhodnout i to, kdy a jak je káva umleta. U pákových kávovarů proto vsaďte na samostatné mlýnky na kávu. Automatické kávovary většinou mlýnek obsahují.

Ačkoliv je pro přípravu správného espressa zapotřebí tlaku ideálně okolo 15 barů, některé nízkotlaké kávovary fungují s tlakem pod 2 bary.

Praktické a kvalitní kávovary nabízí i řadu moderních funkcí. Kromě mlýnku na kávu, může kávovar obsahovat také zařízení pro pěnění mléka, automatickou přípravu některých speciálních káv, jako je například cappuccino, dávkovač vody při přípravu čaje či  automatické proplachování či odvápnění.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.