Jak vybrat digestoř - odsavač par

Kuchyně

Přidal katerinadoul, dne 23. 05. 2016,  0x


Digestoř neboli odsavač par je nepostradatelným pomocníkem pro všechny, kdo rádi vaří. Aby nás v domácnosti neotravoval nepříjemný zápach a pára, která vzniká během vaření, je třeba v kuchyni instalovat digestoř. Víte však, jak vybrat správnou digestoř?

Základní typy digestoří

Odsavače par můžeme rozdělit na dva základní druhy, a to takzvané recirkulační a komínové. Recirkulační neboli filtrační digestoř pracuje na principu, kdy není propojena s venkovním prostředím, ale vzduch se čistí přes filtr a poté se vrací zpět do kuchyně.  Počítejte však, že výkon filtračního odsavače par může být až o 30 % nižší oproti komínové digestoři. Navíc musíte myslet na pravidelnou půlroční výměnu filtru. Komínové neboli odtahové digestoře, které vyvádějí páru i zápach ven z místnosti, však potřebují napojení na komín. Tento typ odsavače par patří nejen mezi cenově výhodné digestoře, ale taktéž je považován za nejpraktičtější a nejefektivnější. Ne ve všech domácnostech je však možné použít recirkulaci. V takovém případě vsaďte na recirkulační digestoře, které disponují indikátorem, který vás upozorní na výměnu filtru.

Další kritéria výběru odsavače par

Kromě základního typu digestoře rovněž musíte zvážit, jak bude odsavač par umístěn. Dle toho se rozlišují komínové, vestavné, podstavné, rohové, ostrůvkové či teleskopické. Do malých kuchyní výborně postačí teleskopické odsavače par, které lze jednoduše vysunout a zasunout, díky čemuž nezabírají mnoho prostoru. U tohoto typu však počítejte s nižším výkonem. Klasickou digestoř představuje takzvaná podstavná digestoř, která je kvůli příznivé ceně oblíbená v řadě domácností. Výhodou je kromě poměrně nízké ceny vysoký výkon. Zabere vám ovšem oproti teleskopickým nebo vestavným odsavačům par více místa. Zajímavé a designové řešení do moderních kuchyní představují digestoře komínové, které jsou většinou umístěny ke stěně, nebo ostrůvkové, které mohou být použity i ve volném prostoru. Tyto dva druhy digestoří zpravidla disponují moderními funkcemi.

Jakmile víte, jaký typ digestoře zvolíte, nezapomeňte ještě zohlednit její výkon, energetickou náročnost a hlučnost. Zvláště v případě propojení kuchyně s jídelnou či obývacím pokojem je více než nutné mít kvalitní a výkonnou digestoř. To samé platí u velké kuchyně. Prostor, ze kterého digestoř odsává vzduch, se počítá až k prvním uzavíratelným dveřím. V případě otevřeného prostoru se tak jedná o opravdu velký objem vzduchu. Abyste nebyli výběrem digestoře zklamaní, spočítejte si objem dané místnosti. Praktická a účinná digestoř by měla tento objem vzduchu zvládnout vyměnit alespoň třikrát za hodinu.

Co se týče funkcí, moderní digestoř může taktéž nabízet intenzivní odsávání, doběh po ukončení vaření, 24-hodinovou ventilaci, identifikátor výměny filtrů, LED diodové osvětlení či dokonce dálkové ovládání.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.