Jak vybělit zašedlé záclony

Praktické rady

Přidal janapk, dne 11. 05. 2016,  0x


Bílé záclony v oknech patří k tradičním symbolům útulného domova. Po období, kdy byla v módě okna bez záclon, jen s roletami nebo žaluziemi, se hodně žen k záclonám opět vrací. Místnosti bez záclon působí neosobním, strohým dojmem, zatímco vhodně zvolené záclony interiér doladí. Bílé záclony jsou klasika, která se neomrzí.

Po nějaké době všechny záclony zešednou. Důvodů je hned několik: zvolený materiál, kouř z cigaret, smog v ovzduší, také způsob, jak vytápíme místnost. Jestliže topíme plynem nebo tuhými palivy, po čase se to projeví i na záclonách. Nejčastějším důvodem, proč záclony šednou ale bývá nevhodný způsob praní. Proto pokud chceme, aby naše záclony vydržely co nejdéle sněhobílé, měly bychom je už od začátku prát správně.

Jak na bílé záclony

Jestliže pereme záclony v automatické pračce, volíme správný program se šetrným ždímáním s teplotou do 30°C. Používáme prací prášky s bělícími přísadami přímo na praní záclon. Záclony také můžeme prát v mýdlových vločkách nebo v pracích prostředcích na bázi mýdla. Místo aviváže je vhodný tekutý škrob, po kterém zůstávají záclony déle čisté a nemusí se prát tak často. Naše babičky bělily záclony šmolkou, dnes zářivé bělosti docílíte modrým inkoustem přidaným do posledního máchání.

Pokud perete záclony ručně, nejdříve je vymáchejte ve studené vodě, tím je zbavíte prachu. Perte v mýdlové vodě nebo v pracím prášku s přídavkem sody, zvlášť pokud perete v tvrdé vodě.

Vybělení zašlých záclon domácími prostředky

Pokud už vaše záclony ztratily zářivou bělost, není ještě vše ztraceno. Můžeme vyzkoušet chemické přípravky na bělení prádla prodávané v drogeriích, výborné účinky má například Savo perex.Většinou však je možné záclony vybělit běžnými prostředky, které máme doma.

Bělení záclon podle rad našich babiček:

- Do vody na praní přidáme prášek do pečiva nebo sodu. Na běžně velkou záclonu použijeme asi 5 balíčků prášku.

- Záclony prát ve vodě se solí nebo je před praním do solného roztoku namočit na několik hodin

- Záclony namočíme do vody s octem. Ocet můžeme použít i do prací lázně.

- Do prací lázně přidáme lahvičku pětiprocentního peroxidu vodíku.

- Připravíme si roztok ze strouhaného jádrového mýdla a půl lahve vodního skla. Do tohoto roztoku záclony na několik hodin namočíme a pak vypereme běžným způsobem.

- Vymácháním ve vodě, do které jsme přidali modrý inkoust, docílíme zářivé bělosti.

Tipy na závěr:

Záclony perte vždy jen ve vlažné vodě, maximálně do 30°C.

Neždímejte je, nebo volte program s šetrným ždímáním.

Záclony pověste do oken ještě vlhké, krásně se vyvěsí a vy se tím zbavíte nutnosti je žehlit.

Pokud budete při praní záclon postupovat podle našich doporučení, vaše záclony budou vždy zářivě bílé.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.