Jak umýt a vyčistit žaluzie

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 14. 04. 2016,  0x


Jaro je zpravidla obdobím, kdy se nejedna hospodyňka pustí do umývání oken. Ačkoliv se mnohým do toho pochopitelně nechce, sluneční paprsky pražící do oken velice snadno odhalí špínu a donutí nás tak po dlouhé zimě okna zase umýt. A když už se člověk pustí do oken, další zastávkou jsou většinou žaluzie, jejichž čištění však bývá mnohdy tvrdým oříškem. Ne však s našimi radami…

Tipy na čištění žaluzií

Ještě než vám prozradíme několik tipů na to, jak umýt a vyčistit žaluzie, připravte se, že se bude jednat o pěknou piplačku. Proto si raději vyhraďte alespoň půl dne volna.

Možná čekáte nějaké hvězdné rady, ale nejjednodušším a zároveň časově nejnáročnějším řešením je umývání jedné lamely po druhé v jejich vodorovné poloze, a to z obou dvou stran. Abyste se dokonale zbavili mastnoty, která se na žaluziích usadila, přidejte do vody obyčejný ocet. Rychlejším - ne však tak efektivním řešením je žaluzie sklopit a poté postupovat jako v prvním případě. Jestliže však chcete žaluzie mít dokonale čisté, je třeba je vyčistit i z druhé strany. Buďte však velice opatrní - žaluzie jsou poměrně křehké a mohli byste je nechtěně zkřivit. Dobrou vychytávkou jsou rovněž speciální kartáče nebo obyčejné bavlněné rukavice, které vám pomohou práci urychlit. Můžete s nimi nejprve setřít prach na sucho a poté za pomoci výše uvedeného octového roztoku odstranit i mastnotu.

Pokud jsou vaše žaluzie pouze zaprášené a není je třeba omývat, můžete si vypomoci i obyčejným vysavačem. Ideální je použití malého nástavce. Zároveň vysavač nastavte na slabší výkon. Jestliže vlastníte vysavač, u kterého výkon zeslabit nelze, vezměte si na pomoc někoho, kdo vám bude lamely žaluzií přidržovat, aby se nezkroutily. 

Žaluzie je rovněž možné umýt pod sprchou. Má to však jeden háček. Samotný proud vody špínu a mastnotu neodstraní. Proto i tak budete muset jednu lamelu po druhé vzít hadříkem či kartáčem namočeném v octovém roztoku nebo v saponátu.

Čištění žaluzií za pomoci profesionálů

Pokud se vám do mytí a čištění žaluzií nechce a stále to jen odkládáte, co popřemýšlet nad pomocí profesionálů? I když vás to bude něco stát, ušetřený čas můžete využit mnohem zábavněji! Navíc je v dnešní době mnoho firem, které se tímto druhem úklidu zabývají, a proto se ceny již nešplhají do takových výšin jako dříve.

Jednou z profesionálních metod je čištění žaluzií pomocí ultrazvuku. Tento způsob funguje tak, že se žaluzie ponoří do vody a za pomoci ultrazvuku se postupně odlupuje mastnota a další špína.

Úklidová firma vám však žaluzie vyčistí i bez toho, aby je musela demontovat. V takovém případě však nezapomeňte, že cenu za metry čtvereční musíte vynásobit dvěma, neboť se žaluzie čistí z obou dvou stran, a proto dvojí práce.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.