Jak uchovat vlašské ořechy

Praktické rady

Přidal janapk, dne 16. 05. 2016,  0x


Jsou roky, kdy je úroda vlašských ořechů mizerná a pak přijde období, kdy je jich tolik, že nevíme, co s nimi. Přidáváme je do pečení i vaření, podělíme rodinu i sousedy, ale stále jich hodně zbývá. Dají se uchovat do zásoby na dobu, kdy jich zase bude méně? Vlašáky, stejně jako jiné ořechy, obsahují olej a hrozí, že ten po čase žlukne.

Jak správně skladovat vlašské ořechy

Správná péče začíná hned po sklizni, kdy ořechy vyloupeme ze zelené slupky a dáme je sušit. Nejvhodnější je sušit je v jedné vrstvě ve vzdušné místnosti, třeba na půdě na novinách a podobně. Pokud je to možné, uděláme jim průvan. Jestliže je venku ještě teplo, můžeme je v prvních dne sušit přímo na slunci, aby řádně vyschla skořápka.

Dobře usušené vlašské ořechy uchováváme v látkových nebo papírových pytlích, případně v dřevěných bedýnkách na suchém chladnějším místě. Správně uskladněné ořechy ve skořápce vydrží opravdu dlouho a zůstávají čerstvé.

4 tipy na uskladnění vlašských ořechů

Pokud jsou ořechy správně proschlé, je nejlépe uchovávat je ve skořápce. Je přirozenou ochranou ořechů před vlhkostí a plísněmi, zároveň propouští jen omezené množství kyslíku, který způsobuje žluknutí. Před uskladněním zkontrolujeme a odstraníme všechny ořechy, které černají nebo plesniví. Zvlášť na plíseň je nutné dát si pozor na aflatoxiny, které uvnitř plesnivých ořechů vznikají. Při konzumaci většího množství zkažených ořechů může dojít k závažným zdravotním problémům. Zdravé a dobře vysušené ořechy ale ve skořápce vydrží i víc než rok.

V případě, že máte ořechy vylouskané ze skořápky a potřebujete je uchovat delší dobu, můžete zvolit některou z následujících metod:

V ledničce nebo chladné spíži vydrží ořechy i několik týdnů. Uzavřeme je do čistých sklenic nebo nasypeme do papírových sáčků. V takovém případě ale dbáme na to, aby ořechy nenavlhly. Musí být neprodyšně uzavřené, protože mají tendenci přebírat cizí pachy.

V mrazáku můžeme také delší dobu ořechy uchovat v dóze nebo v sáčku z mikroténu. Musí být opravdu dobře uzavřené. Tato metoda uskladnění je vhodná jen v případě, že máme dostatečně velký mrazák. Při větší úrodě by zabíraly ořechy příliš místa.

Zavařené ve sklenicích asi vydrží nejdéle. Navíc je můžeme otevírat a konzumovat postupně. Zavařujeme je nasucho buď ve vodní lázni asi 20 – 25 minut při teplotě kolem 80°C, nebo můžeme zkusit zavařování v mikrovlnce: ořechy naplníme suché, čisté sklenice a dáme je do mikrovlnné trouby asi na 2 - 3 min na plný výkon. Sklenici pak ihned uzavřeme novým víčkem (použité by mohlo předat ořechům pachy), klasicky otočíme dnem vzhůru a víčko necháme tzv. zatáhnout. Vychladlé sklenice umístíme na suché, chladné a temné místo bez dosahu slunce. Takto uchované vydrží i čtyři roky.

Nedá se hodnotit, který za způsobů je nejlepší. Musíte si vyzkoušet a najít ten svůj. Nebo můžete velkou úrodu vlašských ořechů zkusit uchovat kombinací všech popsaných metod.

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.