Jak sušit levanduli

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 30. 07. 2016,  0x


Co vás napadne, když se řekne levandule? Nádherná vůně, fialové květy, Provence, - prostě romantika. Levandule je nejen aromatická, ale i léčivá rostlina. Kvete od června do srpna a vyžaduje hodně slunečního svitu. A protože si nemůžeme po celý rok dopřát levanduli čerstvou, poradíme vám, jak sušit levanduli.

Proč sušit levanduli

Sušení levandule není nikterak složité. Můžete ji vlastně sušit ve kterékoli fázi kvetení, ale aby vypadala co nejlépe, doporučujeme nařezat levanduli těsně předtím, než úplně rozkvete. Kdybyste ji řezali až ve chvíli, kdy je úplně rozkvetlá, může se stát, že vám konce květů zhnědnou a nebudou tak dekorativní. Samozřejmě se ale dají použít do vonných sáčků, které si můžete dát do ložnice. Mají totiž skvělé uklidňující a harmonizační účinky. Vonné sáčky lze také dát přímo do skříně s oblečením, neboť nejen krásně voní, ale zároveň odpuzují i moly.

Postup, jak sušit levanduli

Jestliže máte levanduli těsně před plným rozkvětem, můžete se vrhnout na řezání. Levanduli nařežte těsně nad listy tak, aby byl stonek co možná nejdelší. Vybírejte ty nejpevnější stonky a zbavte je spodních lístků. Doporučuje se přikládat stonky jeden po druhém šikmo přes sebe. Z takto krásně složeného svazku vám vznikla spirála s pěknou a bohatou korunou. Stonky svažte gumičkou nebo provázkem. Při svazování provázkem, myslete na to, že sušením rostlinky ztrácí objem a je potřeba provázek dotahovat. Při použití gumičky si dávejte pozor, aby byly stonky pevně svázané, ale ne rozdrcené. Pak už vám stačí jen najít tmavé a suché místo na sušení, ideální je garáž či kůlna.

Levanduli pověste vzhůru nohama a nechte 2 – 4 týdny schnout. Pravidelně ji kontrolujte, jestli už není usušená . Pomalejší sušení ve tmě zachová krásnou fialovou barvu. Můžete  levanduli sušit i na slunci. Takové sušení je rychlejší, ale počítejte s tím, že vám květy hodně zblednou a budou mít světle fialovou barvu. Záleží tedy na vás a na účelu sušení - jestli se bude jednat o dekoraci či usušené květy natrháte do vonných sáčků nebo je uchováte v neprodyšné nádobě na přípravu čaje či jako koření.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.