Jak snížit chlor v bazénu

Praktické rady

Přidal janapk, dne 6. 09. 2016,  0x


Někdy se stane, že je voda ve vašem bazénu cítit po chloru, i když dezinfekci dávkujete pořád stejně. Zvýšení množství chloru ve vodě znepříjemňuje koupání, u někoho může vyvolat kožní podráždění nebo pálení očí.

Kde je problém a jak se nepříjemného chloru zbavit?

Větrejte a provzdušňujte

Jestliže se vám zvýší množství chloru v zastřešeném bazénu, odkryjte ho a větrejte. Obvykle chlor sám vyprchá, ale jestliže byl zakrytý bazén, neměl kam uniknout. Také provzdušnění vody pomáhá k rychlejšímu uvolnění přebytečného chloru ve vodě. Pomůže i častější filtrování vody, případně přidání aktivního uhlí do filtrace. To vše dokáže snížit množství chloru ve vodě.

Za vyšší obsah chloru může i vyšší pH

Pokud má voda v bazénu pH vyšší než 7,2 a je mléčně zakalená, znamená to, že je alkalická, vysrážel se v ní vápník a dezinfekce na bázi chloru přestala správně fungovat. Tak se zvýšilo množství vázaného chloru ve vodě a ta se stala nepříjemně dráždivou.

Řešením je snížení pH vody v bazénu - paradoxně kyselinou chlorovodíkovou neboli solnou. Litrová láhev sníží u 20 m3 vody pH o 1, dávkujte tedy podle tohoto pravidla v závislosti na množství vody ve vašem bazénu a na hodnotě pH.

Postup: Kyselinu nejprve promícháte s cca 15 litry vody, poté nalijete do bazénu. Necháte chvíli působit, pak filtrujete vodu nejméně 12 hodin.

S chemií opatrně

Chlor se pro své dezinfekční účinky používá pro úpravu bazénové vody dost často. Jsou ale šetrnější metody, jak se o vodu v bazénu postarat.

Upravit ji můžete například přípravkem Sanosil, který kombinuje účinky peroxidu vodíku a koloidního stříbra. Stříbro je známé svými silnými účinky proti virům, bakteriím, plísním i houbám. Polymerová dezinfekce zase zvyšuje množství oxidu ve vodě, ten vodu čistí a zabraňuje množení řas a mikroorganismů.

Také použití UV záření, ionizace vody nebo ozón může upravit vodu bez použití velkého množství sloučenin chloru. Někdy stačí jern lépe filtrovat a chemie není nutná.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.