Jak se zbavit vlhkosti v domě či bytě

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 27. 07. 2016,  0x


Ač se to nezdá, vlhkost dost zásadně ovlivňuje kvalitu našeho bydlení. Zatímco nízká vlhkost může ohrožovat naše zdraví, vysoká vlhkost způsobuje nejen vznik alergií, ale díky ní se v bytech či domech tvoří plíseň. Zajímá vás, jak vlastně vzniká v bytě vysoká vlhkost? Může to mít hned několik příčin...

Příčiny vzniku vlhkosti

Vůbec tou nejzákladnější příčinou je lidská činnost – vaření, sprchování, sušení prádla či umývání podlahy – každá taková činnost zvyšuje vzdušnou vlhkost. K jejímu zvýšení ale mohou taktéž přispět pokojové rostliny. Zvýšená vlhkost může mít však původ například i v narušené izolaci základů domu.

Tipy, jak snížit vlhkost v domě

Důležitým krokem, který vede ke snížení vlhkosti, je časté a intenzivní větrání. Větrat by se mělo třikrát denně, a to krátce a co nejintenzivněji. V případě, že pouhé větrání nepomáhá, můžete si pořídit takzvaný pohlcovač. Pohlcovač vzdušné vlhkosti se skládá z nádobky naplněné krystalky, které díky svému složení dokáží nasávat zvýšenou vlhkost, zkapalnit ji a vypustit ji jako vodu do nádobky, kterou je třeba následně vylít. Výhodou pohlcovače je, že nepotřebují elektrickou energii. Při jeho výběru je ovšem nutné dobře zhodnotit, jak velký prostor potřebujete zbavit vlhkosti.

Dalším druhem jsou elektrické pohlcovače. Ty pracují tak, že nadměrně vlhký vzduch nasávají, vysouší a poté vypustí zpět. Přebytečná voda opět kape do speciální nádobky, kterou poté jednoduše vylijete.

Prevence před vznikem vlhkosti v domě

Výše uvedeným způsobem můžete vzdušnou vlhkost sice snížit, ale bohužel neodstraníte příčinu jejího vzniku. Pokud je zvýšená vlhkost způsobená jen běžným chodem domácnosti, postačí vám pravidelně větrat. Jestliže je však příčinou vysoké vlhkosti vzlínání ze základů, záleží na rozsahu, ale většinou postačí jen sanační omítka, která by měla podpořit odpaření vlhkosti ze zdiva. Pokud tento způsob nestačí, je nutné udělat novou vodorovnou izolaci.

Prvním krokem by tedy vždy mělo být zjištění příčiny a podle ní vybrat nejvhodnější způsob snížení vlhkosti.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.