Jak se zbavit puklice

Zahrada

Přidal janapk, dne 20. 08. 2016,  0x


Trápí vás puklice? Objevily se na pokojových rostlinách a nemůžete se jich zbavit? Nebo jste je našli venku na dřevinách? V obou případech je to problém, který je potřeba řešit okamžitě. Na boj s puklicí se ale rozhodně obrňte trpělivostí.

Přítomnost puklice na vašich pokojových květinách zjistíte podle lepkavého filmu na parapetu nebo hnědých puchýřků na listech. Při bližším ohledání ji najdete zapouzdřenou ve voskovém obalu na spodní straně listu, v záhybu nebo v okolí pupenů. Puklice vysávají z rostliny šťávu tak dlouho, dokud neuhyne.

Výskyt tohoto obtížného škůdce rozhodně nepodceňujte, velmi snadno se dostává na okolní rostliny. I sebemenší zaváhání by se vám mohlo vymstít.

Jak zlikvidovat puklici na pokojových rostlinách

Pokud nemáte k puklicemi napadené květině citový vztah, nejlépe uděláte, když ji vyhodíte. Jestli se ale rozhodnete bojovat, zkuste některý z vyzkoušených způsobů:

Účinná chemie

Dnes už jsou k dostání přípravky, které nás vytrvalé puklice zbaví, musíme ale přípravek použít opakovaně. Největší potíž je s rozpuštěním voskového obalu, který puklici před postřiky chrání. Účinný je Decis, Mospilan, Biolit nebo Puklistop.

Insekticid Actara 25 WG nebo Calypso působí jako dotykový i požerový jed, pokud rostlinu postříkáte i zalijete, přípravek se s dostane i do listů a puklice ho nasají. Tím je účinek velmi rychlý, puklice sice ještě nějaký čas zůstanou na rostlině přilepené, jsou ale mrtvé a neškodí. Můžete je zkusit odstranit mechanicky houbičkou nebo měkkým kartáčkem a mýdlovou vodou.

Babské rady:

Protože se matka může držet i v kořenech, doporučuje se rostlinu vyndat z květináče a pečlivě je umýt. Při té příležitosti rovnou vyměníme i zeminu a vydezinfikujeme květináč. Můžeme ho také sterilizovat vařící vodou.

Vhodné je prolít kořeny v květináči slabším roztokem hypermanganu. Na postřik můžeme použít směs saponátu, oleje a lihu rozmíchaného ve vodě (na litr vody asi lžíce saponátu, 2 lžíce oleje a cca deci lihu). Puklice celkem brzy odpadnou samy. Také odvar z tabáku je pro postřik vhodný – hrst tabáku na litr vroucí vody.

Jak na puklice v zahradě

Známá je i puklice švestková, kterou lze najít kromě slivoně taky na na angreštu nebo na citrusech. Strom napadený puklicí má drobné a nevyzrálé plody. V poslední době se objevují puklice i na okrasných dřevinách, jako je oleandr, buxus, hortenzie, magnólie.

Puklice zaznamenáte podle voskového váčku na nakladená vajíčka (ovisak), pokrytého silnou vrstvou voskových vláken. Z vajíček se na přelomu června a července vylíhnou drobné žlutozelené larvy, které se přisají na rub listů.

Na jaře se přezimující larvy rozlézají a přisávají na větve, nejčastěji na mladé letorosty. Tou dobou je vhodné strom postříkat některým z přípravků (Mospilan, Decis Mega, Calypso). Postřik znovu aplikujeme v létě, kdy se rozlézají nově vylíhlé larvy a zopakujeme nejméně jednou za 5 – 7 dní.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.